Party po italsku

Itálie… Každoročně se sem vydávají tisícem lidí na dovolenou, prostřednictvím chuťových buněk se můžete do středomořského gastronomického ráje kdykoliv vrátit. Připravte pro své přátele tematický večer, kde jim slunnou Itálii představíte se vším všudy.

Italská gastronomie je oslavou jídla

Našinec se klidně odbyde a k večeři zhltne rohlík se šunkou. Toho byste se v Itálii nedočkali. Italové jídlo milují a jednotlivé chody si labužnicky vychutnávají. Dostanete-li v této jižní zemi pozvání na rodinnou večeři, počítejte s hodováním doplněným o nenucenou konverzaci a lehké víno po dobu několika hodin. Když se rozhodnete uspořádat party v italském duchu, mějte to na paměti.

Italská kuchyně se vyznačuje servírováním několika chodů za sebou, každý z nich je ale lehký, snadno stravitelný, takže není problém ochutnat všechny.

Studený předkrm – antipasti

Studené předkrmy se v Itálii podávají nejčastěji v podobě obložené mísy, ze které si každý strávník naloží porci podle svého apetitu. Mohou to být italské sýry, tenká kolečka salámu, carpacio z nejrůznějších druhů mas, oblíbená bruschetta (opečené plátky bílého chleba ozdobené směsí rajčat a bylinek) nebo bílý chléb s olivovým olejem. Pamatujte ale, že předkrm má jen navnadit chuťové buňky, rozhodně se nenechte zlákat k naplnění svých žaludků. Hořce byste u dalších chodů litovali.


Teplý předkrm – primi piatti

Ideálním italským teplým předkrmem je polévka. Italské polévky jsou husté, zeleninové, jejich typickým představitelem je minestrone. Stejně typickým teplým předkrmem jsou také rizoto, těstoviny (pozor, Italové jedí špagety pouze vidličkou, lžíci si nechávají jen na polévku). Dejte si pozor také na časté faux pas: pečivo se konzumuje jen ke studenému předkrmu nebo polévce. Dát si bílý italský chléb k těstovinám je neodpustitelný prohřešek – obojí je totiž připravené z mouky, takže se vzájemná konzumace vylučuje.

Hlavní jídlo – secondi piatti

Část hostiny, na kterou se nejspíš třesete od samého začátku. Přichází velká chvíle pro domácí pizzu, masa a ryby. Italské menu si nepotrpí na přílohy, rozhodně není výjimkou, že dostanete maso jen tak, bez ničeho, případně jen s plátkem bílého chleba nebo salátem.


Dezerty – dolci

Je až k neuvěření, kolik skvělých specialit Itálie světu dala. A cukrářské umění italských mistrů si prostě nemůžete nechat ujít. Vyhlášené je tiramisu, panna cotta nebo domácí zmrzliny.

Káva jak z italské kavárny

Americkou kávu Italové zesměšňují a pravděpodobně by se pozastavili i nad českou. Když si v tamní restauraci objednáte espresso, dostanete silnou plnou kávu. Oblíbené je i cappuccino, ale to se pije ke snídani a dát si ho jindy během dne je silný prohřešek. Pro Itálii je typické café ristretto, dvojnásobně koncentrované espresso, velké tak akorát na jeden doušek. Obecně pijí Italové kávu v běhu, na jeden, maximálně dva loky. S naším zvykem pozvat Itala na pracovní schůzku na kávu bychom nepochodili.

Fenomenální italská vína

Na seznamu italských specialit nemůže chybět vynikající víno. V tomto segmentu se Itálie řadí mezi největší producenty na světě a zdejší vína jsou lehká a plná slunce. Jakmile je jednou ochutnáte, nejspíš už nebudete jiná chtít. Ideální jsou pro teplé letní večery a přátelská setkání.


Správná italská tabule

Italové jsou temperamentní, živě diskutující a energičtí lidé. Stejně vypadají i jejich večeře – snídaně i obědy bývají minimalistické, naopak při večeři se sejde většinou celá široká rodina a diskutuje o všem možném. Večeře není jen o jídle, v Itálii jde spíš o společenskou událost a nezřídka trvá i tři hodiny.

Podmínkou pro správnou italskou party je proto velký stůl, u kterého se nají všichni strávníci. Před každým hostem musí být malá mistička na olivový olej pro namáčení pečiva (ten se v Itálii používá místo másla). Chybět nesmí samozřejmě příbor (lžíce na polévku, vidlička na těstoviny a ovoce) a ubrousky. Ty bývají látkové, papírové jen zřídkakdy, a jeden ubrousek má každý po celou dobu stolování.

Tohle určitě na italské party nedělejte

Každá země má svá specifika, která byste měli striktně dodržovat, pokud chcete vytvořit opravdu autentický zážitek. Na tyhle věci na své italské party zapomeňte:

  • Pokud na těstovinách není sýr, nepatří tam a je faux-pas ho po obsluze chtít.
  • Kečup je v Itálii pomalu sprosté slovo. Na těstoviny nepatří, ani kdybyste si je chtěli jen „dochutit“.
  • Nechtějte po cateringu připravit těstoviny s kuřecím masem. Žádný Ital by nepřipravil těstoviny s kuřecím.
  • K jídlu se pijí tradičně jen dva nápoje – víno a čistá voda. Vše ostatní je zbytečný důsledek globalizace.
  • Nepijte capuccino, pokud se akce koná jindy než ráno a neuždibujete právě sladké pečivo.
  • Káva plní roli digestivu, a proto se objednává zásadně po jídle.