Velikonoce na talíři

Chystáte se pořádat oslavu, firemní večírek nebo dokonce svatbu v období kolem Velikonoc? Zkuste do svého menu dostat některé z typických velikonočních pokrmů.

Velikonoce – svátky jara

Velikonoce jsou nejoblíbenějším svátkem jara po celém světě. Pro křesťany se jedná o jedno z nejdůležitějších období v roce, protože připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista, zatímco nevěřící je vítají jako čas, kdy se vše probouzí k životu. Na talířích se po dlouhé tmavé zimě objevují čerstvé bylinky, mladé maso, drůbež a vejce. A celý svět se konečně probouzí ze zimního spánku a užívá si tradic v podobě pomlázky, malovaných vajec nebo polévání ledovou vodou.

Po čtyřicetidenním půstu si můžeme dopřávat, co hrdlo ráčí, a tak se Velikonoce často mění v obrovské hostiny, kterým dominuje tradiční velikonoční beránek nebo mazanec.


První venkovní oslava v roce

Velikonoce jsou putovní svátek, slaví se v neděli následující po prvním jarním úplňku. V případě, že je první jarní úplněk v neděli, připadají velikonoční svátky až na následující neděli. Díky tomu je Velikonoční pondělí každý rok jindy, může to být v době od 23. března do 26. dubna. Pro všechny nedočkavce, co už vyhlížejí jarní sluníčko to znamená jediné – příležitost uspořádat první venkovní party v roce. Zde je pár tipů, jak může taková oslava jara vypadat.

Velikonoční raut

Příležitost uspořádat velikonoční raut si nenechá utéct řada restaurací. Ty nabízejí nejrůznější typy brunchů (snídaňo – obědy), degustačních večeří nebo all you can eat meníček. Jestli v rámci firmy uvažujete o tom, že byste uspořádali jarní party, teď je nejvhodnější čas. Na rautových stolech by neměla chybět vajíčka v jakékoliv podobě, čerstvá sezónní zelenina, velikonoční nádivka a pečené mladé maso.

Jarní piknik

Uvelebit se na teplé dece, přiťuknout si sklenkou sektu a pustit se do velikonočních dobrot pod širým nebem. Líbí se vám představa pikniku v probouzející se přírodě? Zabalte si deku, nechte si připravit piknikový koš plný velikonočního pohoštění, přidejte lahev oblíbeného pití a vyběhněte relaxovat do nejbližšího parku nebo zahrady.

Dětská velikonoční akce

Děti oslavy jakéhokoliv druhu milují. Co letos přivítat jaro velikonoční dětskou party spojenou se spoustou her inspirovaných tradicemi? Prckům můžete v praxi ukázat, co se vaří na Velikonoce, jak chutná velikonoční beránek nebo jak se připravuje vajíčková pomazánka. A zábava? Ta se přeci nabízí sama a bude bavit i dospělé! Pletení pomlázky z vrbového proutí, malování kraslic tradičními technikami, velikonoční pečení jidášů, beránků nebo perníčků a zpívání koled si užijí všichni.


Velikonoční dobroty

Lámat si hlavu nad tím, co uvařit na Velikonoce by bylo úplně zbytečné. Začátek jara v kuchyni charakterizuje především čerstvost, šťavnatost a tradice. Tahle jídla byste měli rozhodně ochutnat:

Jarní salát

I když obchody překypují i v zimě zeleninou z dovozu, není nad tu, která se vypěstuje u nás. Neochuďte se o první dávku vitamínů v roce a pusťte se do jarního salátu z listových salátů, mladého špenátu, ředkviček nebo kedluben. Přidat můžete i čerstvé kopřivy, pampeliškové listy nebo jakákoliv naklíčená semínka.

Perníčky, mazanec nebo beránek

Sladké pečivo patří k Velikonocům stejně jako cukroví k Vánocům. Perníčky s jarními motivy poslouží jako jedlá dekorace, mazanec si můžete dávat klidně celý týden jako snídaňovou pochoutku a beránkem z piškotového těsta dáte zavděk všem mláďatům. Výhodou velikonočního pečení je rychlost a snadnost. Zapojit můžete i nejmenší členy rodiny a výsledek dopadne (téměř jistě) skvěle. A když dostanete chuť ochutnat méně tradiční sladká jídla, vyzkoušejte velikonoční dort. Vyšperkovaný jarními a velikonočními motivy se stane ozdobou vašeho stolu.

Vajíčka na milion způsobů

Ani ty největší odpůrce tradic nemine nálož velikonočních vajíček. Až se nebudete moci na vajíčko natvrdo ani podívat, zpracujte je do salátu, vajíčkové pomazánky, rolád nebo francouzských brambor. Možností je netušeně a pro inspiraci za nimi můžete vyrazit na internet nebo ke zkušeným šéfkuchařům.


Jak to mají za hranicemi

Velikonoce neznají hranic, přesto se liší způsob, jakým je slavíme my a naši sousedé. Věděli jste třeba, že v Anglii ženy přivazují muže k židlím a za propuštění požadují peníze? V Norsku si libují v řešení vražd a na Velikonoce proto sledují detektivky a kriminálky v televizi nebo se pokouší rozluštit detektivní příběhy uveřejněné v novinách. Rusové slaví Velikonoce podle juliánského kalendáře až o pár týdnů později než my, a hodování omezují pouze na studenou kuchyni. V Austrálii, Francii a Holandsku hledají děti vajíčka, sladkosti a hračky od velikonočního zajíčka v zahradách.