Vaše velká řecká oslava

Nezapadající slunce, prázdninová pohoda, vůně rožněného masa a kořeněná chuť retsiny. Také se vám při vzpomínce na dovolenou v Řecku hned zlepší nálada a otevřou chuťové pohárky? Do slunného Řecka se můžete přenést i po návratu domů, prostřednictvím pravé řecké party. 

Asi neexistuje nic typičtějšího pro Řecko, než je olivový olej, sýr feta, spousta voňavé zeleniny, souvlaki a kořeněné řecké víno. Řecká kuchyně patří s ostatní středomořskou k tomu nejzdravějšímu, co si na světě můžete dopřát. Jestli se vám sbíhají sliny jen při pomyšlení na řecké speciality, pojďte si udělat party v řeckém stylu doma! 


Typické řecké menu

Nemusíte se bát, že byste si řecká jídla nezvládli připravit, žádné speciální ingredience nebudete potřebovat. Řecká kuchyně je totiž založena na čerstvých surovinách, bylinkách, zelenině, olivovém oleji, rybách a především jednoduchosti. 

Řekové patří mezi stále optimisticky naladěný národ, který miluje život i jídlo. Stolování proto probíhá ve velkých skupinách za mohutného smíchu doprovázeného hlasitými diskusemi, ideálně pod širým nebem. Hlavním jídlem dne je večeře, která trvá i několik hodin. Pojďme si projít typické řecké menu pěkně popořádku. 

Předkrm

Po celou dobu jídla na stole nechybí mezedes, drobné chuťovky, kterými se zahání největší hlad a později zajídá víno. Nejčastěji je tvoří sýry, tzatziki, pita chléb, zeleninové saláty a smažené kousky chobotnic. Oblíbená je také tarama, krémová pasta z tresčích jater s citrónovou šťávou nebo závitky z vinných listů plněných rýží, piniovými oříšky a mletým masem. 

Polévka

Vzhledem k podnebí nejsou Řekové „polévkovým“ národem, ale i oni si rádi pochutnají na silném kuřecím vývaru avgolemono s rozšlehaným vejcem, rýží a citrónovou šťávou, do kterého se podle chuti může přidat i maso. V tom případě může nahradit i hlavní jídlo. Oblíbená je i zdejší fazolová polévka fasolada nebo rybí polévka. 

Hlavní jídlo

Těšit se můžete na bohatou a především zdravou hostinu, na které nesmí chybět souvlaki, kousky grilovaného vepřového, telecího nebo hovězího masa napíchaného na jehle; gyros, nařezané kousky grilovaného kuřecího, vepřového nebo jehněčího podávané s hranolky či v pita chlebu; nebo vařené maso na tisíc způsobů. Z nich je nejznámější specialita z dušeného hovězího s malými cibulkami na víně – stifado, rýže s masem a zeleninou – pilafi nebo zapečené brambory s lilkem, mletým masem a bešamelem – musaka. 

Vyhlášené dezerty

Řecké dezerty jsou extrémně sladké a lepkavé, takže skvěle chutnají a k uspokojení chutě na sladké jich stačí opravdu málo. Nejznámějším je baklava připravená z obdoby našeho listového těsta prokládaného nasekanými ořechy a slazeného medem. V oblibě si s ní nezavdá chalva připravovaná z krupice nebo sezamových semínek s máslem, rozinkami, sušeným ovocem, oříšky a spoustou medu. Podobně jako český štrůdl vyrábí každá řecká rodina chalvu podle vlastních receptů.

Saláty pro zdraví i povzbuzení chuti

Na každém rohu, v každé restauraci i rodině se ve velkém konzumuje typický salát choriatiki. U nás ho známe pod jednoduchým názvem řecký salát a patří do něj rajčata, papriky, okurky, cibule, olivy, feta, olivový olej a oregano.  Podobně nezaměnitelné jsou i řecké tzatziki, osvěžující lehký salát z nastrouhané salátové okurky s jogurtem, česnekem a koprem. Zažene malý hlad, s bílým chlebem poslouží jako předkrm nebo jako dip ke grilovanému masu. 

Velká hostina se zapíjí buď anýzovým Ouzem, často podávaným jako aperitiv, řeckým vínem retsina z bílých hroznů s přídavkem borovicové pryskyřice nebo i u nás známou Metaxou. 

Pravá řecká tabule

Řekové milují společnost, a tak se nezřídka stává, že se u stolu sejde deset i více strávníků. Na stůl se nosí talíře s různými pokrmy a každý host si z nich nabírá podle chuti. Jedná se vlastně o takovou domácí verzi rautu, a protože si každý host nabírá jídlo sám, považuje se za vrchol neslušnosti, pokud jej nedojí. Po celou dobu na stole nesmí chybět karafa s vodou, bílý chléb a víno. 

Večeře je nejdůležitějším jídlem dne, takovým malým obřadem, a proto si při ní Řekové potrpí na dochvilnost. Zatímco my u jídla často mlčíme, jižanské národy jej berou jako společenskou událost, která se neobejde bez hlasitých diskusí o politice, aktuálním dění i filosofických úvah a často ji doprovází hudba.