Tradiční vánoční jídla z celého světa

Ochutnejte zahraniční vánoční pochoutky, na kterých si pochutná celá vaše rodina. Přinášíme vám ty nejlepší z Evropy i ze zámoří. Které menu to u vás vyhraje, tradiční kapr se salátem nebo vánoční roastbeef?

Vánoce v USA

Těžko byste na světě hledali kýčovitější národ, než jsou Američané. Svátky milují a stejně tak spoustu světýlek, pohyblivých postaviček a vánočních dekorací. Středobodem vánočních oslav je 25. prosinec, kdy se hned zrána rozbalují dárky, které v noci přinesl Santa Claus se svými pomocníky. 

24. prosinec bývá ve většině států USA pracovním dnem, takže se slavnostní večeře často přesouvá ze Štědrého dne na první svátek vánoční. Její složení ovlivňuje etnický původ hodujících, tradiční hostina se ale podobá jídlu podávanému na Den díkůvzdání. Oblíbený je krocan s nádivkou a brusinkovou omáčkou, roastbeef a pudink s ořechy, švestkami a rozinkami. 

Cukroví byste v Americe hledali marně. Nejčastěji se mlsají koláče (jablečný, mrkvový, s pekanovými ořechy nebo dýňový), perníčky nebo speciální sladké hůlky „candy cane“. Na stole rozhodně nechybí horká čokoláda, jablečný cider a vaječný koňak se skořicí.

Vánoce v Polsku

Zatímco o tom, jak probíhají vánoční oslavy v Americe, tušíme z filmů, Vánoce u našich polských sousedů jsou pro většinu z nás obestřeny tajemstvím. Přitom Poláci si Vánoce užívají a hojně je oslavují. Jejich štědrovečerní večeře by měla mít 12 chodů (ano, i do jídla se promítá silný vliv křesťanství a počet chodů je nastaven podle počtu apoštolů). 

Polévkou bývá červený boršč bez masa, často zahuštěný speciálními malými těstovinami. Následuje kapr podávaný s omáčkou a rozinkami nebo se zelím, bramborami a houbami. Nechybí ani holoubci, zelné závitky s pohankovou kaší, pirohy s nejrůznější masovou nebo zeleninovou náplní. Bez cukru se neobejdou ani v Polsku, vánoční dezert zastupují perníčky nebo speciální sladká pšeničná kaše se sušeným ovocem, ořechy a medem, které se říká kuťa. V Polsku jsou velmi oblíbené také kompoty. Ty ale nahrazují nápoj, nikoliv dezert, jako je tomu u nás. 

Vánoce v Austrálii

Většina obyvatel Austrálie jsou přistěhovalci, kteří si do své nové domoviny dovezli své staré vánoční zvyky. Jenže u protinožců panují o Vánocích vedra, a proto bylo třeba přizpůsobit štědrovečerní hostinu tamním podmínkám. 

Rozhodně není výjimkou, aby vánoční večeře probíhala v parku, na pláži nebo terase. Typickým jídlem jsou mořské plody, ryby, letní saláty a dezerty zastupují koláče, zmrzlina nebo tradiční pudink. Ale spíš než jídlo jsou pro Australany důležití lidé, kteří se vánoční hostiny účastní. Setkání nad jídlem tak bývají opravdu velká a dlouhá. 

Anglické Vánoce

Podobně jako v Americe je i v Anglii hlavním dnem Vánoc až 25. prosinec. Anglický ježíšek, kterému se v Británii říká Father Christmas, chodí o štědrovečerní noci po domech a rozdává dárky. Ty si rodina rozbaluje společně 25. prosince ráno a hned poté se pouští do přípravy sváteční hostiny servírované přesně v poledne. Čas je velmi důležitý, protože po obědě všichni členové rodiny společně sledují tradiční vánoční projev královny Alžběty II. 

A jak vypadá menu?

Vánoční oběd začíná slavnostním přípitkem a rozlomením tzv. christmas crackers, papírových tubiček, v nichž je schovaný malý dárek. Hlavní roli na tabuli má pečený krocan s nejrůznějšími nádivkami, doplněný pečenými bramborami, pastinákem, vařenou zeleninou (nesmí chybět růžičková kapusta), všudypřítomnými párečky a brusinkovou omáčkou konzistence naší marmelády. Sladkou tečku zajistí oblíbený švestkový puding polévaný Brandy (nepleťte si ho ale s pudingem, jak ho známe my; jedná se o úplně jiný pokrm) nebo koláčky plněné kandovaným ovocem.


Vánoce v Rakousku

S Rakouskem jsme kdysi tvořili jednu zemi a dodnes je to na oslavách vánočních svátků znát. Rakouská vánoční večeře se té naší dost podobá. Nejtypičtějším jídlem je zauzené filátko ze pstruha nebo speciální rybí knedlíčky v bylinkové omáčce následované smaženou rybou (v posledních letech je to nejčastěji candát) a bramborovým salátem. Nenechte se ale zmást. Bramborový salát v rakouském podání je mnohem lehčí než ten náš. Když vyjedete do horských alpských oblastí, spíš než rybu můžete na talířích čekat zvěřinu. 

Co rozhodně nechybí, je vánoční cukroví podobné tomu našemu, včetně delikates jako jsou linecké koláčky a vanilkové rohlíčky.