Tipy na valentýnské menu

Chystáte na svatého Valentýna něco speciálního? Pak určitě nesmíte zapomenout na lahodnou slavnostní večeři. Je totiž všeobecně známo, že láska prochází žaludkem!

Klasika všech klasik

Na Valentýna se tak nějak sluší vyrazit si na večeři ve dvou. Ideálně do vyhlášené drahé restaurace, kde sedí pár (desítek) více či méně zamilovaných partnerských dvojic a všichni si pochutnávají na stejném valentýnském menu. K němu patří kromě několika chodů jídla také šampaňské nebo sekt, čokoládový dezert a růže pro dámu. Diskrétní obsluha a živá hudba v restauraci je samozřejmá. Jestli máte z představy takto stráveného Valentýna osypky, zkuste si letos tradice ohnout podle sebe.

Sladký Valentýn

Těžko říct, proč to tak je, ale kdybychom měli jmenovat jednu jedinou věc, bez které se svátek zamilovaných neobejde, jsou to sladkosti, konkrétně valentýnský dort. Samozřejmě ve tvaru srdce. Jinak se ale fantazii meze nekladou. Oblíbenější bývá čokoládová verze, vedle nešlápnete ani s ovocnou nebo dokonce nepečenou variantou. Pozor, cení se originalita, takže body navíc nasbíráte, když si necháte dort vyrobit na míru anebo ho sami upečete.

 

Netradiční valentýnky

I u dortu existuje minimalistická varianta, a tou jsou valentýnské cupcakes. Muffiny ve tvaru srdíček nazdobené krémem, čokoládou, polevou nebo posypkami tak, že se budete chtít okamžitě zakousnout, jsou ideální pro dámy dietářky nebo jako překvapení pro tajnou lásku. Stačí jeden položit na stůl nebo vedle postele, k němu připojit osobní vzkaz a s dalším občerstvením nebo dary si snad ani nemusíte lámat hlavu.

Chcete ještě menší sladkost? Co třeba valentýnské pralinky nebo bonbóny?

Originální oslavy Valentýna

Náročnějším partnerům se asi bude zdát pouhopouhé sladké překvapení trochu málo. Jestli do této skupiny vy nebo vaše drahá polovička patříte, pravděpodobně si lámete hlavu, jak valentýnskou oslavu pojmout netradičně.

Nabízí se jakýkoliv pobyt v oblíbeném (nebo naopak vysněném) hotelu a večeře pro dva na pokoji. Výlet do oblíbeného evropského města, den dovolené strávený válením se v posteli nebo romantická večeře doma. Důležitý prvek při oslavách Valentýna je moment překvapení a promyšlené detaily. Jednoduše řečeno hodně lásky a ještě víc srdíček. I když jste zrovna v životní etapě, kdy obracíte každou korunu, dokážete připravit Valentýna, ze kterého se bude tajit dech.

Valentýnská večeře doma

Můžete si ji uvařit společně a užívat si vzájemné přítomnosti. Nebo si nechte valentýnské jídlo připravit profesionálními kuchaři a doma už si ho jen naservírujete a spořádáte. Když dobroty doplníte lahví sektu s romantickým vyznáním na etiketě, pugétem růží s vyznáním lásky nebo romantickým psaníčkem, které své polovičce naservírujete k večeři, můžete si být jisti, že spolu strávíte nezapomenutelné chvíle. Výhodou takto pojatého Valentýna je, že ho dokážete připravit i na poslední chvíli.

 

Valentýn na netradičním místě

V době, kdy vám valentýnské menu připraví kdekoliv, už se nemusíte nechat vázat žádným místem. Přibalte si deku, objednané jídlo s lahví dobrého vína do batohu a vyrazte si užít valentýnský večer třeba na Petřínskou rozhlednu, na břeh Vltavy nebo na Vyšehrad. Jen se nezapomeňte pořádně obléknout, 14. února není úplně ideální počasí na dlouhé vysedávání venku.

Milé drobnosti

I v případě, že se řadíte do tábora naprostých odpůrců Valentýna, zkuste občas do svého života vpustit romantiku. Láska nepotřebuje konkrétní datum, aby byla dávána najevo, ale ženy i muži jsou rádi ujišťováni, že jsou stále milováni. Stačí letmý polibek, toast (nebo cokoliv jiného) ve tvaru srdce nebo tři oříšky, které vás cestou domů klepnou přes nos. Důležité je předat dál informaci, že toho druhého máte stále rádi a myslíte na něj (téměř) pořád.