Svatební hostina jako zlatý hřeb svatebního dne

Ať už jste se rozhodli pro klasickou svatbu, nebo se chystáte vzít na nějakém netradičním místě, čeká vás spousta příprav. Každá nevěsta chce mít perfektní svatbu, výzdobou začínaje a jídlem konče. Je proto potřeba věnovat výběru cateringu náležitou pozornost. A právě o tom jak zajistit, aby bylo jídlo na vaší svatbě nezapomenutelné, jsou následující řádky.


Pod střechou či pod širákem?

Prvním a zcela zásadním rozhodnutím pro organizaci svatebního rautu je výběr prostoru. V zimě se tím pravděpodobně trápit nebudete a raut bude zkrátka uvnitř. Oproti tomu letní měsíce přímo vybízejí k pořádání svatební hostiny pod širým nebem.

Pokud tedy chystáte např. svatbu na zahradě, je potřeba zajistit veškeré vybavení od stolů a židlí přes nádobí, ohříváky na jídlo a další věci. Je také nutné myslet na to, že nám nemusí přát počasí a i malá přeháňka může mít fatální důsledky. Hodit se tedy budou tzv. party stany. Veškeré toto vybavení umí zajistit většina dobrých cateringových společností. Svatební hostina na zahradě se může při správném výběru cateringu stát skutečným zážitkem, který si zamilují všichni vaši hosté.

Všechny cateringy z naší nabídky, které se specializují na pořádání svatebních obědů nebo přípravám dalších svatebních menu, vám jistě zvládnou připravit dokonalou svatební hostinu či raut.

Při pořádání venkovní svatby stojí za zvážení stále oblíbenější food truck. Ideální bude především pro svatby v přírodě, jídlo totiž může obsluha připravit kdekoliv a vaši hosté tak získají neopakovatelný zážitek.

Druhou možností je samozřejmě uspořádání stavební hostiny ve vnitřních prostorách. V takovém případě se řeší jiné druhy problémů, ale ani ty nesmíte podcenit. Tím největším oříškem je vytvoření perfektní stavební tabule.

Slavnostně prostřený stůl je základ

Na svatební tabuli určitě nesmí chybět květiny a dekorace. Měli byste dbát na jednotnost stylu celé svatby. Té se snažte docílit např. při výběru květin, ty na stolech by měly být podobné těm, které jste použili při výběru svatebních kytic. Na svatební tabuli patří kromě květin, svíček a dalších přízdob i ubrus a kvalitní ubrousky. Vše se dá doplnit středovým voálem nebo hladkou stolovou šerpou.

Další položkou na seznamu je uspořádání svatebních stolů a určení zasedacího pořádku. Co se uspořádání stolů týče, máte několik možností, nejčastěji se stoly uspořádají podle písmen T, U nebo I. V každém případě se ale držte toho, že do čela svatebního stolu patří novomanželé– nevěsta vždy po pravici ženicha. Vedle nich jsou jejich rodiče, rodiče ženicha vedle nevěsty, nevěstiny rodiče vedle ženicha. Vedle rodičů novomanželů sedí vždy svědkové. Pak už místa moc řešit nemusíte, ale platí, že čím je host významnější, tím blíže novomanželům by měl sedět.

Raut nebo hostina?

Chcete po obřadu klasickou svatební hostinu pouze s těmi nebližšími a až večer raut pro všechny anebo preferujete raut pro všechny hned po obřadu. Pokud organizujete svatební party někde daleko mimo možnosti občerstvení, přímo se nabízí možnost uspořádat svatební raut pro všechny hned po obřadu. S tím vám může pomoci již zmiňovaný foodtruck. Je však potřeba počítat s tím, že se raut dost prodraží. A také si přiznejme, že svatební hostina s pravým čtyřchodovým menu jen pro nejbližší má něco do sebe. Ale to opravdu záleží na tom, jak to cítíte.


Svatební menu (ne)tradičně

Tím nejklasičtějším svatebním obědem na českých svatbách je čtyřchodové menu skládající se z předkrmu v podobě šunkové rolky, hovězího vývaru s játrovými knedlíčky, svíčkové na smetaně a jako dezert poslouží svatební dort. Byla by ale možná škoda se držet pouze ověřené klasiky. Nabídněte hostům na výběr ze dvou menu a uvidíte, že budou všichni spokojení. Pro inspiraci zde uvádíme několik svatebních menu od prověřených svatebních cateringů, z kterých si určitě vyberete. Nezapomeňte si však zjistit v předstihu, kdo si vybere které z nich, ať předejdete faux pas.

Patříte mezi fanoušky konkrétní světové kuchyně? Sestavte si svatební menu zaměřené na danou kuchyni, mezi ty nejoblíbenější určitě patří italská nebo francouzská. Nezapomínejte ani na hosty, kteří musí držet nějaké specifické diety, jako je bezlepková nebo bezlaktózová. I těm můžete nechat připravit vychytané svatební menu.

Svatební catering určitě není jednoduchá věc a je dobré si vše dopředu dobře rozmyslet, a hlavně si vybrat správnou cateringovou společnost. Proto neváhejte jich oslovit více a případně se s nimi i sejít a ochutnat dohodnuté menu. Dobré cateringy tuto možnost nabízejí. Přes Caterings.cz je můžete i zdarma oslovit a vše s nimi dojednat. Přejeme vám, aby se vám vaše svatební hostina i svatební raut co nejvíce povedl, protože láska přeci prochází žaludkem.

Nabídka svatebních cateringů