Svatba v létě

Letní svatba je neotřesitelná klasika. Počasí je většinou teplé, svítí slunce a všechno tak nahrává svatbě pod širým nebem. Je však několik věcí, na které byste měli myslet, aby se z letní pohádky nestal horor.

 

Plusy a mínusy letní svatby

Počasí

Teplo až do rána, sluníčko vysoko na obloze a uvolněná atmosféra. To jsou přeci důvody, proč toužíte po letní svatbě, nebo ne? A počítáte i s tím, že se budete potit, hosté budou toužebně hledat aspoň kousek stínu a nemile vás může překvapit letní bouřka? Jestli připravujete svatbu pod širým nebem, přizpůsobte se počasí. Čas obřadu naplánujte na odpoledne a zajistěte dostatek party stanů nebo přístřešků.

Termíny jsou rychle pryč

O svatby v červnu, červenci a srpnu je největší zájem, takže termíny mizí jak pralinky z tácu. Ten svůj si proto zarezervujte klidně rok až dva předem a buďte průběžně v kontaktu s vaší matrikou – třeba se jim nějaký termín uvolní. Stává se to relativně často.

Levné květiny a dekorace

Všechno všude kvete, a to je pro vás velké plus. Květiny pro nevěstu, družičky i maminky jsou v létě nejlevnější, máte tak šanci slušně ušetřit. Za příznivější peníz dokážete pořídit i dekorace na svatební stůl.

Ceny jsou vysoko jako letní sluníčko

S vyšší poptávkou sňatkuchtivých rostou také ceny. Za pronájem, program, ale i občerstvení zaplatíte v létě nejvíc. Léto je pro všechny svatební dodavatele hlavní sezónou, a tak si mohou dovolit ceny vyšponovat na maximum.

Na zdraví i žízeň

Bez alkoholu a slavnostního přípitku by se žádná svatba neobešla, ale v sortimentu alkoholických nápojů preferujte ty lehčí – prosecco, víno a pivo. Tvrdý alkohol si nechte na někdy jindy.

Na co naopak nezapomeňte, je dostatek nealkoholických nápojů. Vodu, domácí limonády, džusy míchané s vodou a spoustu ledu. Tyto položky by na vašem seznamu rozhodně neměly chybět a věřte, že v horkém dni jich hosté vypijí opravdu hodně.

 

Svatební tabule ve svěžím duchu

Občerstvení na letní svatbě by mělo být lehké, svěží a barevné. Využijte dostupnosti sezónních surovin a nechte si z nich připravit osvěžující svatební menu. Klasické svatební omáčky s knedlíky a horké polévky vyměňte za grilování v přírodě a zeleninu na tisíc způsobů. Inspirací vám mohou být saláty, vegetariánské pokrmy, studené polévky nebo ovocné dezerty.

Svatební dort jinak

Možná milujete máslové svatební zákusky, ale v případě letní svatby si je odpusťte. Těžkým krémům horko nedělá dobře a dlouze byste vymýšleli, kde je uchovávat a jak na svatební tabuli chladit. Nahraďte je lehkým ovocným dortem třeba s pudingovým krémem a místo čokoládových figurek na svatební dort použijte rozpůlené jahody nebo exotické plody.

Obezřetně přistupujte i k výslužce. Je zvykem, že se hostům na cestu domů dávají zákusky, ale v létě raději upřednostněte malé svatební koláčky, které horko zvládnou mnohem lépe.