Svatba po indicku

Indické jídlo je v současné době velmi oblíbené. Pokud přemýšlíte nad tím, jak ozvláštnit svatební tabuli, indická kuchyně je skvělou volbou. Je chuťově velmi pestrá a barevná. Navíc si vyberou i vegetariáni.

Každá nevěsta chce, aby její svatba byla jedinečná, nezapomenutelná a jiná než všechny ostatní. Když dovolíte chutím a vůním Indie, aby ozvláštnily vaši svatební hostinu, rozhodně nebudete litovat.

Typické indické menu

Skvělou zprávou je, že typické indické menu neexistuje. V Indii se mísí kuchyně nejrůznějších etnik, chutě a vůně inspirovaly a ovlivňovaly kromě náboženství také okolní státy. Recepty se předávají v rodinách z matky na dceru, ale najít správný recept na nejtypičtější jídla by se vám nepodařilo.

I tak můžeme říct, že indickou kuchyni definuje spousta používaného koření, rýžové a luštěninové pokrmy, mléčné výrobky a převažují v ní vegetariánské pokrmy. To samozřejmě neznamená, že masitá jídla tu neexistují. V Indii se nejčastěji pracuje s jehněčím, kuřecím a skopovým masem, které se nezřídka vaří i s kostmi.

 

Oblíbené pokrmy

Připravte se na to, že indická jídla pálí. A to tak, že vám na zapití bude česká voda nebo pivo málo, ale o tom až za chvíli. Každé jídlo je možné připravit i v méně pikantní verzi vhodné pro děti, není tedy důvod kvůli pálivosti indickou svatbu zavrhnout.

Co by nemělo na vaší svatební hostině chybět?

  • Vynikající kuře Tikka Masala, ogrilované kousky kuřete v kořeněné rajčatové omáčce. Tyto dvě složky k sobě perfektně pasují a nadchnou i ty, co dosud indickou kuchyni neznali.
  • Kuře Tandoori je grilované kuře naložené v jogurtu a směsi koření a pečené v typické indické hliněné troubě. Připravit se dá i na obyčejném grilu a ostré je jak čerstvě nabroušená břitva. Proto se servíruje s chladivou jogurtovo-mátovou omáčkou.
  • Zapékané jehněčí biryani nabízející v jedné misce indické vůně, rýži a masovou směs. Jehněčí lze bez problémů vyměnit za skopové nebo kuřecí maso.
  • Indické karí je nejspíš směs koření, která vám je povědomá, ale také skvělý kořeněný pokrm z masa, ryb, zeleniny nebo luštěnin v husté kořeněné omáčce. Připravit se dá na tisíc způsobů.
  • Rozhodně nezapomeňte na tolik pro Indii typické placky. Jedí se jako příloha ke každému jídlu a připravit se dají z nekynutého těsta (čápátí), usmažit z rýže, čočky a koření (dósa), z kynutého těsta s přídavkem jogurtu (nán) nebo z rýže a vařit v páře (idli).
  • Když k plackám naservírujete čatní, silně kořeněnou zavařeninu nejčastěji z manga nebo rajčat a paprik, budete mít po ruce praktické „zobání“ namísto českých jednohubek.

Něco na zapití

Kdybychom měli o indické kuchyni zmínit jednu jedinou věc, která je pro ni typická, byla by to pálivost. Výrazná ostrá chuť je lékem na špatnou hygienu, která v Indii panuje dodnes. Ostré koření má dar jídlo i zažívací trakt dezinfikovat, ale pusa vás po něm bude pálit víc než jste zvyklí.

Zapomeňte na zapíjení jídel vodou nebo pivem nebo zajídání chlebem, jak se u nás traduje. Místo nich svůj nápojový bar oživte mlékem a mléčnými výrobky. Nikdy by neměl chybět lassí, jogurtový nápoj konzumovaný ve sladké i slané podobě nebo masala čaj, pořádně oslazený černý čaj se směsí koření a mlékem (mléka byste měli mít v hrnku stejně jako čaje). 


Servírování

Víte, co je na indické kuchyni skvělé? Nemusíte si vůbec lámat hlavu se stolováním. Při jídle se nepoužívají příbory, Indové tradičně jedí pravou rukou (levá se může jídla dotknout pouze při servírování), a jen s pomocí kousku placky si nabírají do úst polévku nebo omáčku. Málo se používá i nádobí, bez toho se ale v našich končinách jen těžko obejdete. Pokud byste si přichystali svatbu přímo v Indii, nejspíš byste si jídlo servírovali do banánových listů, které byste po jídle zahodili.

Co z toho plyne? Že vaše svatební tabule bude přírodní, s minimem odpadu a tím pádem také práce. Nejvhodnějším způsobem servírování je tedy raut. Koneckonců podobně servírují pokrmy i samotní Indové – jídlo připraví ve větších nádobách na stůl, doplní jej spoustou koření, omáček, čatní, jogurtem a zeleninou a každý ze strávníků si nandá, co sní a dochutí podle svých představ. 

Barvy a tradice

Indie vypadá a voní přesně jak z pohádek Tisíce a jedné noci. Je plná výrazných orientálních vůní, jasných sytých barev a koberců. Nic není moc a všechno je málo. Řiďte se toho a můžete si být jisti, že další inspiraci pro svatební tabuli nebudete potřebovat.

Kdybyste snad chtěli ještě jedno malé vodítko, volte dekorace v červené, oranžové, vínové nebo jiné teplé barvě. Na zem položte ručně tkaný koberec (ten může být i na zdi) a hosty posaďte ke slavnostní tabuli na zem – na velké pohodlné polštáře k nízkému stolu.

Svatba jako taková je v Indii obrovský a nákladný obřad, na který rodina šetří i několik let. Přijede klidně i několik tisíc hostů, aby mohli spatřit nevěstu v překrásných šatech, zlatu a diamantech se slavnostním tetováním hennou a užít si několikadenní oslavu lásky a života.