Party uprostřed přírody

Dlouhé dny a teplé noci přímo vybízejí k posezení pod širým nebem. Také jste podlehli kouzlu zahradních party, pikniků a grilovaček?

Barbecue, kdysi označované jako „barbacoa“, vynalezli původní obyvatelé Haiti z indiánského kmene Arawak. Ti používali k uzení masa nástroj, jehož dominantou byl rám s mříží. Od indiánů se tato kratochvíle rozšířila mezi Španěly a Američany, ale první grilovací boom nastal v 18. století, kdy mu podlehli lidé na jihovýchodním pobřeží USA. Nebyli by to Američané, kdyby lahůdku nedotáhli k dokonalosti – přidáním různých druhů marinád a přílohových omáček stvořili zázrak jménem barbecue v dnešní podobě.

Grilování pod širým nebem doprovázené vůní opékaných laskomin a doplněné osvěžujícími drinky je stále oblíbenější i u nás. Skoro každá zahrada nebo terasa disponuje grilem, existují už i přenosné grily na piknik, které schováte do piknikového koše a můžete je vybalit doslova na zelené louce. Grilovací mánie pronikla i do firemních party. Nad čím byste měli popřemýšlet, když se chystáte uspořádat grilovací party?

 

Grilování se hodí pro každou neformální příležitost

Schválně, co se vám vybaví při vyřčení slova grilování? Většina lidí odpoví, že slunce, relax, vůně pečeného masa, přátelská atmosféra, uvolněná konverzace… a je to tak. Grilování může být skvělou příležitostí, jak poznat sousedy během odpolední party na vaší zahradě, jednoduchou formou občerstvení na oslavu narozenin, ideálním jídlem na piknik, anebo vám může doslova vytrhnout trn z paty při plánování a organizaci neformálních firemních akcí. Stejně tak se může stát jedním z hlavních pilířů občerstvení na boho svatbě nebo naopak rychlou formou doplnění energie na sportovních akcích.

Neexistuje nevhodná doba na grilování

I když by se mohlo zdát, že je grilování vhodné především na večerní akce, nenechte se zmást. Stejně skvěle bude chutnat i jako součást brunche, hlavní chod oběda nebo večerní party. A ve všech případech se nebojte udělat z grilu středobod akce. Hosté totiž moc rádi okukují opékaná jídla přímo na roštu a dívají se pod ruce kuchaři. Většinou to tedy dopadá tak, že židle zejí prázdnotou a lidé postávají v hloučcích kolem grilu. 

Dobroty vhodné ke grilování

Naprostou klasikou připravovanou na grilu je samozřejmě maso a nejrůznější druhy klobásek. To ale není vše, a byla by škoda nechat si ujít výjimečný chuťový zážitek, který vám může gril dopřát.

Pro nedočkavce

Při grilování platí jedno zásadní a neporušitelné pravidlo: maso se dává na rošt až ve chvíli, kdy jsou hosté připraveni ho jíst. Většina grilovaných mas vyžaduje okamžitou konzumaci, jejich příprava s předstihem proto není žádoucí. Počkat si na svou porci i s kručícím žaludkem tak patří ke grilovacím rituálům.

Jestli jsou ale vaši hosté nedočkaví nebo patří mezi ty, s nimiž je k nevydržení, když mají hlad, můžete jim hned po příchodu nabídnout malé chuťovky. Třeba hranolky z čerstvé zeleniny s nejrůznějšími dipy. Pro tyto účely skvěle poslouží mrkev, salátová okurka nebo řapíkatý celer nakrájené na silnější proužky doplněné třeba dipem z modrého sýra nebo zakysané smetany a česneku.

Maso

Klasikou všech klasik je samozřejmě maso. Jestli je to jen trochu možné, vyhněte se kupovaným marinádám a připravte si vlastní. Je to jednoduché a výsledek se obejde bez zbytečných dochucovadel a éček. Zde máte zaručené tipy, jak naložit maso na grilování. Na grilování se hodí tučnější typy mas, skvělé je vepřové (hlavně krkovička nebo bůček), kuřecí (tučnější kousky nebo důkladně naložená prsa), fajnšmekři nedají dopustit na hovězí steaky. Ty ale vyžadují o něco víc zkušeností a zručnosti, aby zůstaly křehké a šťavnaté. Jestli máte chuť na hovězí, doporučujeme ho alespoň pro začátek nechat na profesionálech a odkoukat od nich pár fíglů.

Grilovaná zelenina

I zatvrzelí odpůrci zeleniny většinou roztají, když ji dostanou na talíři v grilované podobě. Klasikou jsou cukety, lilek, papriky, rajčata nebo chřest. Nepřekonatelně skvěle chutná grilovaná červená řepa nebo mrkev. Vše si můžete dopřát i v podobě přílohových salátů z grilované zeleniny a vykouzlíte tak super zdravý pokrm. 

Grilované ovoce

Pro našince je grilované ovoce většinou neprobádanou oblastí, což hostitelům skýtá prostor pro přípravu řady milých gastronomických překvapení. Vděčný je za tepelnou úpravu třeba ananas, který si na talíři rozumí s medem nebo cukrem. Překvapivě lahodné (a syté) jsou grilované banány, broskve nebo vodní meloun.

 

Až gril vyhasne

Grilování sice může být hlavním motivem vaší akce, ale buďte připraveni i na dobu, kdy gril necháte vyhasnout. Může se stát, že na vás přijde hlad nebo chuť na něco dobrého. Pro tuto chvíli by neměly chybět obložené mísy, čerstvé ovoce a zelenina, případně malé lehké dezerty.

Grilování není jen o jídle

Grilování v přírodě je sice romantické, ale má svoje specifika. Až si budete psát, co s sebou vezmete na piknik, připište na seznam také dostatek dek, pro starší hosty se budou hodit skládací židle nebo křesílka a především dostatek nádobí.

Až sníte i ty poslední drobečky, nechte prostor pro volnou zábavu a konverzaci, případně hry. Pro piknik jsou jak dělané třeba frisbee, pétanque nebo badminton.