Oslavte den dětí stylovou hostinou

Mezinárodní den dětí se slaví sice 1. června, ale jestli chcete prťatům připravit pořádné překvapení, měli byste se pustit do plánování a příprav mnohem dříve. Co by na oslavě všech dětí nemělo chybět?


Občerstvení vhodné pro děti

Asi není potřeba zdůrazňovat, že dětská strava by se měla od dospělácké trošku lišit. Kdo nemá vlastní děti, může trochu tápat, tak si pojďme ujasnit, jak by mělo pohoštění na party pro děti vypadat a co by se jim do těla dostat nemělo.

Pozor na ostré

Dětské jazýčky a chuťové pohárky teprve poznávají, co jim chutná, a tak je potřeba je zásobovat jemným, nepříliš kořeněným jídlem. Úplně se vyhněte pepři, chilli papričkám a čemukoliv ostrému a výraznému. Pozor si dejte i na ořechy. Jednak jsou silným alergenem a jejich tvrdé části v dětských krčcích rády zaskakují.

Ovoce a zelenina

Nejpřirozenější a nejzdravější variantu občerstvení na dětskou party máte nejspíš vždy po ruce. Ovoce a zelenina, které dětem nabídnete, by měly být sezónní a ideálně chemicky neošetřované. Zatímco dospělým byste mohli klidně servírovat celé kusy ovoce, u malých strávníků s tím nepochodíte. Náš tip na občerstvení na dětskou oslavu? Nakrájejte ovoce na drobné kousky, proužky a kolečka a vyskládejte je do barevných obrázků. Totéž můžete udělat i se zeleninou. Tu můžete navíc doplnit domácími omáčkami a dipy. 

Sladkosti 

Ať se budete snažit sebevíc, bez sladké tečky se neobejde žádná oslava, tím spíš ne ta dětská. Bůh ví, čím to je, ale drtivá většina dětí zbožňuje zmrzlinu. Radostí budou skákat, když jim objednáte zmrzlinový dort nebo zmrzlinový stroj. Podobné nadšení vyvolá i speciální dort na den dětí nebo minidezerty ve tvarech oblíbených dětských hrdinů. 


Pozor na žízeň

Většina dětí má problém s dodržováním pitného režimu. Buď vůbec nemají pocit žízně (podobně jako senioři) nebo na pití prostě nemají čas. Zkuste jim v průběhu party naordinovat „pauzy na pití“, aby neodešly domů dehydratované s bolavou hlavou.

Vhodné nápoje pro malé oslavence

V tomto ohledu není potřeba vymýšlet nic složitého. Vyhněte se pouze syceným nápojům a sladkým limonádám. I tak budete mít alternativ víc než dost. Vhodná je čistá voda v pokojové teplotě, domácí ledový čaj slazený medem, ředěné 100% džusy nebo domácí limonády.

Vylaďte servírování

Zatímco dospělí většinu jídel servírovaných na oslavách znají, děti zatím příliš gastronomických zkušeností nemají. A protože jedí především očima, je potřeba, aby je catering okamžitě zaujal a vyvolal v nich touhu po ochutnání. Kreativitě se v tomto směru meze nekladou. Hrajte si s barvami, tvary i nádobím, a hlavně přizpůsobte obsah tabule počasí. V horku budou dětem chutnat chladnější jídla i nápoje, pokud předpověď hlásí chladněji nebo déšť, zaměřte se spíš na teplejší občerstvení.

Zabavte je

Na oslavě dětského dne je dovoleno téměř vše. Jediné, co se vám musí vyhnout obloukem, je nuda. Zjistěte si předem, jací hosté k vám přijdou, co rádi dělají a co naopak nemusí. Pak už bude jen krůček k tomu, abyste jim připravili program, při kterém se zabaví tak, že nebudou chtít odejít domů.


Odpoledne plné her

Všechny děti si rády hrají. Vděčné jsou ve větším kolektivu bojovky, hry na hledání pokladů, na schovávanou. Vymyslet můžete i olympiádu s bláznivými stanovišti (skákání v pytli, hod kartou, shazování kuželek pěnovým míčkem…). Fantazii se meze nekladou, je ale dobré myslet na střídání aktivnější a pasivnější zábavy a nezapomenout na odměny pro vítěze. Jestli nemáte energii na to, abyste hry a zábavu organizovali sami, svěřte své potomky do rukou animátorek nebo třeba klauna. Jedno i druhé bude skvělou volbou.

Barvičky, kam se podíváš

Víte, co zbožňují děti? Tvoření! A je jedno, jestli jde o malování na obličej nebo cokoliv jiného. Možná jste si všimli, že kdekoliv se objeví koutek s malováním na obličej, stojí se u něj nekonečná fronta (úlohu čekatele často mají tatínkové, zatímco drobotina si krátí čas skákáním v nafukovacím hradu). A podobné je to i s kreativními stánky, kde si děti buď vymalovávají nebo něco vyrábějí. Šperky, keramiku nebo třeba oblečení. Co to znamená pro vás? Nakupte hromadu barev (zdravotně nezávadných) a nechte děti tvořit.

V rytmu diska

Nezapomeňte ani na hudební doprovod. Pro jakoukoliv dětskou akci je nejvhodnější reprodukovaná hudba přizpůsobená věku účastníků. Zatímco ti nejmenší se rádi zhoupnou v rytmu zvířátkových písniček od autorů Svěráka a Uhlíře, ti větší už si touží zatančit stejně jako dospěláci.