Odhalte tajemství čínské kuchyně

Čínské jídlo není v Čechách neznámé a dá se říci, že je i poměrně oblíbené. Většinou ho však máme spojeno s plastovými příbory a igelitovými ubrusy. My vám ukážeme, že čínské jídlo můžete servírovat i na slavnostních příležitostech.

Pestrost nade vše

Čína je domovem pro téměř pětinu lidské populace, a tak se není co divit, že prvky její kuchyně pronikají do celého světa. Stejně jako populace je pestrá i čínská kuchyně. V každé provincii se jí trošku jinak, základ je ale všude stejný: lehká jídla plná zeleniny a netučného masa. Co na talíři téměř nikdy nechybí, je rýže nebo rýžové nudle.


Typické čínské menu

Ať se budete snažit sebevíc, jedno nebo dvě čínská jídla, která by charakterizovala zdejší kuchyni nenajdete. Mísí se zde tolik chutí a vůní, že si raději vyberte pokaždé jídla jednoho regionu a na ta se zaměřte. Jaká to jsou?

 • Severní Čína se vyznačuje kořeněnými jídly připravovanými často v páře nebo na grilu. Právě odsud pochází i u nás oblíbená pekingská kachna.
 • Jižní Čína, zejména oblasti Kantonu a Hongkongu, využívá na přípravu pánev wok, libuje si ve sladkokyselých chutích a nevyhýbá se ani exotickým masům, jako je psí a hadí.
 • Hornaté části oblasti An-chuei zase preferují vepřové maso, houby a bambusové výhonky.
 • Ve východní Číně dochucují jídla do sladka a vyžívají se v čínských knedlíčkách a taštičkách z rýžového těsta.
 • Jihozápadní část Číny je domovem milovníků pikantních chutí. Je jedno, zda jde o drůbeží nebo hovězí, vše musí být pěkně pikantní a zauzené.
 • Ve střední Číně si pochutnáte na sladkovodních rybách se spoustou koření. Oblíbený je zázvor a chilli.

Číňané jsou zvyklí jíst velmi střídmě, souvisí to i s životní úrovní většiny obyvatel. Kdybyste si chtěli poskládat bohaté čínské menu, počítejte minimálně se třemi chody, výjimkou jich nemusí být ani dvacet.

Rozhodně nevynechejte předkrm v podobě jarních závitků, hlavní jídlo, nejčastěji maso doplněné rýží nebo nudlemi, ostrokyselou polévku z vepřového masa a hub (pozor, v Číně je polévka součástí celého jídla a často se nalévá až po hlavním jídle) a dezert v podobě smaženého ovoce. Na rozdíl od nás se asijská kuchyně nevyžívá ve sladkých dezertech. Ty si strávníci schovávají až na odpolední kávu, v rámci obědového nebo večerního menu se zaměřují spíš na ovoce a přírodní sladkosti.

Nápoje

Nechat se ochudit o typické čínské nápoje by byl hřích. V Číně se nic neobejde bez typického čaje – černého, zeleného nebo květinového. Číňané je konzumují z malých šálků vždy bez cukru, mléka a dalších dochucovadel. Jestli nemáte chuť na čaj, dejte si vodu. Jen ne studenou, ale teplou. Ta má totiž podle tradiční čínské medicíny pozitivní vliv na organismus.

Součástí větších jídel může být i víno. To má v zemi dlouhou tradici a téměř v každé provincii najdete vlastní odrůdu. Oblíbená jsou ovocná vína chuťově podobná likérům nebo typické rýžové víno, které se pije z malých skleniček jako digestiv.

Specifika čínské kuchyně

Možná máte pocit, že čínskou kuchyni dobře znáte z čínských restaurací, které u nás najdete téměř na každém kroku. Je ale dost možné, že jste ještě do jejích tajů nepronikli tolik, abyste odhalili všechna specifika. A že jich je…

I když je čínská kuchyně jedna z nejzdravějších na světě, při její přípravě se spotřebovává relativně dost oleje. Přesto je skvěle stravitelná. Jednotlivá jídla jsou připravována v souladu se zásadami tradiční čínské medicíny a každé sousto by mělo být tělu prospěšné. Proto se při přípravě neobejdete bez tajemného čínského koření, zázvoru, chilli, kurkumy, často také tofu a netučného masa. Pro čínská jídla je charakteristická příprava zvaná Julienne, kdy se všechny suroviny krájí na tenké nudličky.

Pozvěte hosty ke stolu

Pozvání ke stolu je v Číně vnímáno jako velká pocta a jídlo se stává důležitým bodem i v obchodních jednáních. Dokud spolu obchodní partneři nenavážou bližší vztah hostinou, nemůže být obchod uzavřen.

V Asii se jí u jednoho stolu a aby se předešlo usazování hostů podle jejich důležitosti, je velmi oblíbený kulatý stůl. Ten má jen jedno čestné místo, a to čelem ke vstupu do místnosti. Kulatý stůl je praktický ještě z jednoho důvodu, a tím je dostupnost pokrmů. Číňané totiž jídlo rádi sdílejí, a tak se jednotlivé chody servírují doprostřed stolu, odkud si je jednotliví strávníci odebírají.

Asiaté se vyžívají v symbolice a jsou velmi pověrčiví. Z toho důvodu nepatří k jídlu bílá a černá barva, které jsou považovány za smuteční a bývají součástí pohřbů. Naopak za šťastnou, radostnou a plnou síly je považována červená. Ta by měla hostině vévodit.


Záhada čínských hůlek

Dřevěnými hůlkami, které se směrem k jednomu konci zužují, jedí Číňané údajně už 5000 let. Přestože je společensky přijatelné, aby cizinci konzumovali jídlo vidličkou a nožem, použitím tradičních hůlek vyjadřujete zdejší kuchyni i hostiteli nesmírnou úctu.

Až nacvičíte, jak držet čínské hůlky (správně je to v pravé ruce, dolní hůlka je zapřená o prsteníček a s horní hůlkou hýbeme), zkuste si zapamatovat ještě pár zákonitostí:

 • Hůlky slouží nejen k jídlu, ale také k nabírání pokrmů z misek a podnosů. Jen byste jídlo ze společného talíře měli nabrat vždy opačnou stranou hůlek, než tou, která přišla do kontaktu s ústy. Pokud je u jídla k nabírání vidlička nebo lžíce, použijte vždy ji.
 • Za velmi neslušné se považuje cucání konců hůlek. Měli byste dbát na to, aby hůlky přišly do kontaktu s ústy co nejméně.
 • Podobně jako u našich příborů dáváte najevo, že už v jídle nebudete pokračovat, zkřížením hůlek na stole nebo podložce.
 • Vyvarujte se pokládání hůlek rovnoběžně s talířem, přináší to prý smůlu.
 • Dejte si pozor, ať vám hůlky nespadnou na zem a rozhodně jimi na nikoho neukazujte.
 • Hůlkami by se jídlo nemělo míchat ani je zapichovat do misky s rýží. V Číně je tento akt podobný obřadu pro zemřelé.
 • Pokud se na konzumaci hůlkami necítíte, nic se neděje. Jen zapomeňte na to, že byste k jídlu používali ruce (je to považováno za nečisté) nebo snad jídlo napichovali a krájeli příborem. Jakékoliv propichování je přirovnáváno k válečnému použití nožů jako zbraní.

Mravy z jiného konce světa

Jiný kraj, jiný mrav. Toto rčení je v případě stolování v čínském duchu víc než na místě. Kulturních rozdílů byste našli nespočet. Těch hlavních je hned několik:

 • Jídlo u stolu se nedojídá. Je to pocta kuchaři, pro kterého jsou zbytky na talíři signálem, že vám jídla nandal tolik, že jste ho nedokázali sníst. Pokud byste odevzdali prázdný talíř, bylo by to pro něj znamení, že jste měli málo.
 • U nás nepřijatelné říhání u stolu je v Číně jasným znamením, že vám jídlo chutná a naopak se jedná o žádoucí projev.
 • Polévka se v Číně podává až na konci hostiny nebo se konzumuje průběžně. Nalévá se do misek, ze kterých strávníci už jedli a nejprve se hůlkami vyjedí velká sousta, zbytek se vypije.
 • Porcování jídla probíhá v kuchyni, u stolu je nežádoucí, dokonce by se dalo říci, že až za hranicí dobrých mravů.