Občerstvení na večírek v luxusním podání

Významné životní jubileum, opening party či svatební hostina… Takové příležitosti si zaslouží pořádný catering. Chutný, nápaditý a především perfektně naaranžovaný. Pojďme se podívat, jak na občerstvení ve velkém stylu!

Vyberte si vhodné místo

Výběrem prostoru každá luxusní party začíná. Od místa konání se odvíjí vše další – počet hostů, které můžete pozvat, styl večírku, jeho formálnost, ale také program a samozřejmě občerstvení. Volte proto pečlivě a nechte si na tuto fázi příprav dostatek času.

Firemní akce

Bude velký rozdíl, jestli chystáte akci firemní nebo pro přátele. Ta první by jistě měla být ještě o něco honosnější a formálnější. Tady jsou nejčastější druhy firemních akcí a naše tipy na pohoštění. 

Opening party

Otevření nového hotelu, restaurace, firemní pobočky. Většinou je spojena s pozlátkem v podobě přestřihávání pásky a ukázky toho nejlepšího, co můžete nabídnout. Slavnostní pohoštění se většinou servíruje na stříbrných tácech, podává se formou rautu, případně se kombinuje obojí. Zásadní je, aby se pokrmy dobře konzumovaly a nehrozilo, že si hosté umažou sváteční oděv. Nabízí se proto jednohubky, špízky, ovoce a minidezerty. Chybět nesmí samozřejmě luxusní vína a koktejly.

Galavečer

Už název napovídá, že se jedná o formální akci, na kterou byste se měli hodit do „gala“. Pro pány to znamená smoking a motýlka, pro dámy dlouhé šaty s minimální délkou do půli lýtek. Tento typ akcí bývá často spojován s větší či menší kulturní vložkou – může jít o ples, divadelní představení nebo koncert, a tomu by mělo odpovídat i občerstvení.

Nejvhodnější bývá raut, nicméně výjimkou není ani luxusní večeře servírovaná u stolů, tzv. banket. Ten se považuje za nejvyšší formu občerstvení a je potřeba mu přizpůsobit vše ostatní. Od pečlivě promyšleného jídelního lístku, logické provázanosti jednotlivých jídel, až po párování vhodných vín (nebo jiného alkoholu). Uspořádat galavečer vyžaduje notnou dávku zkušeností a organizačních schopností, a dovolíme si tvrdit, že sami, bez pomoci zkušené cateringové firmy, byste si na něj neměli troufnout.

Předávání ocenění

Možná to znáte z televize: velké pódium, na kterém se střídá moderátor, ocenění i umělci, stovky hostů v hledišti a slavnostní atmosféra tak hustá, že by se dala krájet. Jenže to, co se děje ve chvíli, kdy se kamery vypnou a televizní přenos skončí, už vám nikdo neukáže.

Možná vás čeká příprava podobně honosné události a vy nevíte, jak naložit s občerstvením. Ideální je zvolit raut. Ale luxusní. Takový, že na něj budou hosté ještě dlouho vzpomínat.

Nebo něčím odlišný. Tuto cestu zvolili pořadatelé předávání ocenění Český lev a už dlouhé roky servírují hostům jen vegetariánské pochoutky.

Vy sice nemusíte být tak ultimativní, ale určitě se zamyslete nad pokrmem, který by vaši událost posunul o úroveň výš nad obyčejné rauty. Mohou to být kanapky ve tvaru loga hlavního sponzora, maso s razítkem z potravinářského barviva nebo speciální edice vlastních vín.

Výročí firmy

Jestli se vaší firmě daří a funguje na trhu dlouho, je čas od času dobré o sobě dát vědět i jinak než pracovně. Ideální příležitostí jsou výročí. Založení, u příležitosti získání x-tého zákazníka nebo jubilea majitele. Ze všech firemních akcí dává tato příležitost udělat si ji doslova podle svého. Můžete zvolit klasický formální styl nebo se ubrat cestou konkrétních témat, dobových kostýmů i občerstvení nebo třeba stylu podle zaměření vaší společnosti. Výročí je taková malá oslava, dejte si proto záležet na výběru kvalitních nápojů a nebojte se ani speciálního nápojového cateringu.

Soukromé party

Připravovat party pro svoje blízké je vždy o něco větší radost. Máte totiž naprostou volnost v tom, co připravíte a nemusíte se bát porušovat pravidla.

Narozeninová oslava

Jakmile se v rodině objeví významné jubileum, žádá si pořádnou oslavu. Můžete ji udělat v podstatě kdekoliv, se vám zlíbí, jen si dejte záležet na tom, aby se všem zúčastněným líbilo místo i program. Co se týče občerstvení, nejoblíbenější bývají speciální chuťovky na oslavu narozenin, nealkoholické limonády a narozeninový dort. Když hostům doručíte pozvánky s prosbou o slavnostnější oděv, prostor náležitě vyzdobte a na zajištění občerstvení si najměte cateringovou firmu. Rozhodně tím nešlápnete vedle a svou oslavu pozvednete do luxusní úrovně.

Svatba

Svatbu si většina z nás přeje zažít jednou za život, a podle toho by také měla celá událost vypadat. Do puntíku vyladěné pozvánky, vyzdobený prostor i občerstvení se považuje za samozřejmé. Pro ojedinělou příležitost se hodí luxusní materiály, prostory i občerstvení. Nebojte se do svatebního cateringu zahrnout i pravé šampaňské a jídla, která byste se jindy báli kvůli ceně objednat.

Cena se odvíjí od počtu hostů

Kolik vás bude luxusní catering stát? Alfou omegou výpočtu ceny je počet hostů. Jakmile víte, kolik lidí chcete pozvat, a jaký je váš celkový rozpočet, máte vše, co potřebuje dodavatel cateringu pro to, aby vám navrhl hostinu snů.

Jídla vhodná pro luxusní večírek

Z nepřeberného množství pokrmů a surovin je těžké si vybrat. Podle toho, jak dobře své hosty znáte, vytipujte potraviny, které na rautu nebo slavnostní tabuli oželíte. U skupiny vegetariánů neuspějete s argentinskými steaky, alergikům na lepek nemůžete servírovat kanapky z běžného pečiva. Určitě uděláte dobře, když dodavatele cateringu budete informovat o tom, jaké potraviny by neměly být součástí občerstvení, i o tom, co by podle vás nemělo chybět.

Na luxusní občerstvení se hodí nejrůznější mořské plody, kaviár, roastbeef, netradiční variace klasických jídel a chybět nesmí ani kvalitní nádobí.