Občerstvení na Halloween po vegetariánsku

Chystáte letošní halloweenskou party a přemýšlíte nad tím, jak ji udělat jinak, nově a originálně? Vyzkoušejte připravit občerstvení ve vegetariánském duchu! Nemusíte se ničeho bát, vegetariánské a veganské jídlo je velmi chutné, a navíc i zdravé.

Party pro klienty nebo kamarády

Halloween je svátek typický pro anglosaské země, ale to našincům nebrání si ho užívat se vším všudy. Dlabání dýní se stalo oblíbenou kratochvílí dětských party, dospělí si poslední říjnový večer užívzají pod rouškou tajemné atmosféry se špetkou nadpřirozena a temný svátek pronikl už i do firemního světa. Jestli chcete uspořádat podzimní klientský večírek, ale doteď vás nenapadlo žádné vhodné téma, Halloween třeba bude to pravé.

Je libo čarodějnické pařátky nebo červy?

Halloweenské jídlo je snad tím nejspecifičtějším, jaké si můžete na party představit. Stejně jako výzdoba by se i občerstvení mělo ladit do oranžovo-černé kombinace, a jestli si právě začínáte lámat hlavu s tím, co upéct na Halloween, bude stačit, když svou pozornost zaměříte na dýně hokkaido.

Tajemství úspěchu totiž tkví ve zpracování a detailech. Takže i obyčejný dýňový koláč může být strašidelně dozdobený, v dýňové polévce mohou plavat červíci (pokrájená dýně) nebo oči (kuličky celeru) a halloween cukroví může být ve tvaru useknutých prstů. Výhodou dýňového občerstvení je, že může být bez problémů vegetariánské nebo dokonce veganské, když o to budete stát.

Co by rozhodně nemělo na vegetariánském halloweenském stole chybět? Ze sladkého jsou to sušenky na Halloween ve tvaru brouků, pařátků, očí nebo pavouků, muffiny s polevou nebo krémem, hřbitov na plechu (litý koláč na plechu dozdobený čokoládovými pomníčky) nebo červi z želé obalení v cukru.

Milovníky slaného jídla nadchne už výše zmiňovaná dýňová polévka, ale skvělé jsou i nejrůznější veganské pomazánky (samozřejmě oranžové, krvavé nebo popelavé), dýňová pizza nebo speciálně nazdobené veganské jednohubky.

Bláznivě barevné mohou být i nápoje, rozhodně se v tento svátek neomezujte na obyčejnou vodu. Dospělým bude chutnat třeba jedovatě zelený drink obsahující Curracao s vodkou a pomerančovým džusem. Pro děti namixujte nejrůznější druhy ovoce s vodou (třeba mix kiwi, vody, cukru a máty je úžasný).

Sejdeme se na hřbitově

Hláška, která zazněla v českém legendárním filmu Marečku, podejte mi pero, by mohla být návodem, kde uspořádat ideální halloweenskou party. S ohledem na pietu místa a ohleduplnost k zesnulým, však doporučujeme hřbitovní oblasti z vašich úvah vynechat. Vhodné jsou netradiční, ponuré prostory se strašidelnou atmosférou. Takovou nabídnou sklepy, katakomby, ruiny nebo venkovní plochy večer osvícené jen hřejivými plynovými hořáky.

Nezapomeňte na výzdobu

Sebevhodnější prostor vytvoří poloviční atmosféru, když odbudete výzdobu. Snažte se vše ladit do černé a oranžové barvy, nezapomeňte na spoustu hořících svíček ve svícnech, potrhané záclony, umělé pavouky na zemi a pavučiny na zdech. Cílem je vytvořit co nejstrašidelnější dojem a v případě Halloweenu platí, že nic není nikdy moc.

Zabavte sebe i děti

Dospělým většinou stačí k dobré zábavě skvělé jídlo a pití korunované několika lidmi, se kterými mohou strávit večer v družném hovoru. I tak jim ale můžete večírek opepřit. Začněte dlabáním dýní, pokračujte kurzem čarodějnického vaření a skončit můžete vyprávěním duchařských historek.

Pro děti doporučujeme zařadit na seznam zábavy kromě dlabání dýní také jednu z oblíbených halloweenských her:

Bobbing for Apples

Do lavoru nalijte vodu a přidejte dostatek jablek. Úkolem dětí je vyndat pouze za pomoci úst jablka. Ten, komu se to podaří, bude mít štěstí. 

Dýně

Jeden z hráčů odpovídá na všetečné otázky ostatních, ale jeho jedinou odpovědí je „dýně“. Odpověď musí říct vždy bez náznaku úsměvu. Jakmile se zasměje, vypadává a na jeho místo nastupuje další hráč. Nemyslete si, úsměvné odpovědi mohou přijít nečekaně rychle – dokázali byste na otázku, „jako co vypadá hlava tvého přítele?“ odpovědět „dýně“ bez smíchu?