Nejdivnější speciality, které můžete ochutnat

Hmyzí hostinu nebo jídlo připravené z exotického druhu masa si můžete dopřát nejen v Asii. Ne všichni si pochutnají na šnečím či hadím mase nebo dokonce na moučných červech. Ale jako rarita nebo zpestření vaší večírkové tabule jistě zabodují!

Rozšiřte obzory masožravcům

Hovězí, vepřové nebo kuřecí steaky jsou fajn, ale labužníky jimi neoslníte. Většina z nich je zná jako svoje boty, spousta z nich ochutnala i speciality z divočiny nebo třeba pštrosího masa. Je načase vyzkoušet něco nového.

Mufloní maso

I když se u nás nejedná až o takovou raritu a mufloni chovaní na maso už běhají i po loukách v České republice, většina strávníků ho zatím neochutnala. Přitom se stejně jako jiná zvěřina řadí mezi zdravá masa s výraznou červenou barvou, jemnými vlákny a tučností tak akorát, aby vyhovovalo i dietářům. Z podstaty je mufloní maso hutné a výraznější, a proto je dobré ho před tepelnou úpravou naložit do marinády. Na talíři bude skvělé v podobě pečeně, steaků nebo guláše

Hadí maso

Útlocitnější jedinci se možná budou nad hadím masem pohoršovat, většina strávníků ale zatouží ho aspoň jednou v životě ochutnat. I ve Vietnamu, kde je hadí maso považováno za delikatesu, patří mezi drahé suroviny. Je to i proto, že hadí krev je údajně dobrá na sexuální energii a maso vyhlášenou lahůdkou. I když je strukturou maso větších hadů podobné hovězímu, chuťově ho znalci přirovnávají k pečenému kuřecímu. Každopádně, kdo hada jednou ochutná, bude si to chtít zopakovat.


Krokodýlí maso

V Asii je krokodýl lahůdkou, která údajně pomáhá zlepšovat látkovou výměnu a chrání člověka před nemocemi. U nás nadchne všechny, co se zajímají o dostatečný přísun bílkovin. Krokodýlí maso má totiž víc bílkovin než hovězí, kvůli své exotičnosti je ale také podstatně dražší. Přidat ho na menu své party je skvělá volba i proto, že se jedná o jemné maso vyžadující spíš krátkou tepelnou úpravu

Ti, co ho ochutnali, přirovnávají jeho chuť k libovému vepřovému masu s mírnou příchutí rybiny, pokud byl krokodýl volně žijící. Součástí jejich přirozeného krokodýlího jídelníčku jsou ryby, po kterých pak chutná i maso. Pokud bude krokodýl na vašem talíři pocházet z umělého chovu, rybí pachuť v něm nehledejte. Tento kousek rybu nejspíš v životě neviděl.

Šnečku, šnečku, vystrč růžky…

Jestli teď jásáte, že bydlíte v domě se zahradou a máte tak dostatek suroviny na vaření po ruce, asi vás zklameme. Český zahradní šnek na talířích nekončí. Oblíbená delikatesa se chová ve speciálních šnečích farmách. Svůj život začínají šneci v zateplených prostorách, nejčastěji sklenících, aby co nejvíce vyrostli. Pak se stěhují do venkovních ohrad, kde dostávají jak zelenou stravu, tak třeba i speciální mouku s vápníkem. Prý je to dobré pro jejich ulitu i chuť.

Asi nejnáročnější fází chovu je jejich zabití a příprava pro prodej. Nemusíte se bát žádných jatek. Šneci se nejprve nechají několik dní bez potravy, což zapříčiní hluboký spánek. V něm jsou vhozeni do vroucí vody. Jakmile je maso uvařené, vyčistí se, zbaví ulit a opět vaří v zelenině nebo bujónu. Nakonec je vráceno do ulit a připraveno odcestovat k zákazníkovi. 

Nejčastějším a nejoblíbenějším pokrmem jsou šneci po burgundsku, jednoduchý recept, kdy je vařené šnečí maso zalité bylinkovým máslem. Vyhlášení kuchaři ale toto delikátní dietní maso rádi připravují i s rajčaty, vývary nebo jako paštiku.


Hmyz – proteinová bomba pro extrémisty

Čím víc se hovoří o tom, jak je pro přírodu náročný chov dobytka na maso, tím častěji padá i úvaha o tom, že v budoucnu bude tvořit výraznou část našeho jídelníčku jedlý hmyz. Od roku 2018 je dokonce hmyz oficiální potravinou a považuje se za běžné hospodářské zvíře. Na planetě je momentálně registrováno více než 1400 druhů hmyzu vhodného ke konzumaci. Pro začátečníky bychom ale doporučili červy a kobylky.


Červi pro začátečníky

Červy nemusíte konzumovat hned napoprvé celé. Po usmažení se dají umlít a použít jako mouka do proteinových tyčinek a podobných delikates. Skvěle chutnají ale i samotní – za vyzkoušení stojí třeba osmažený a v mouce obalený moučný červ. Červíci mohou být součástí zeleninových jídel, nejrůznějších typů rizot nebo i jako pochutina místo chipsů.

Kobylky 

Pojídají je všude ve světě, jen bohatá Evropa se jim zatím vyhýbá. Jestli jste ale byli někdy v Thajsku, určitě jste narazili na smažené kobylky. Jednohubka, která možná nevypadá na pohled lákavě, ale překvapivě hodně zasytí. Polovinu váhy kobylky totiž tvoří bílkoviny důležité pro udržení a růst svalové hmoty. Jestli se necítíte na to vložit si do pusy celou kobylku, můžete ji podobně jako Mexičané schovat do tortilly.