Nebojte se občerstvení na Halloween!

Příjemně se bát, a přitom se bavit. To je hlavním posláním halloweenských party, které jsou i v našich končinách stále oblíbenější. Uspořádejte strašidelný večírek pro dospělé nebo veselou duchařskou party pro děti. A když oslovíte profesionály, můžete se spolehnout, že výsledek dopadne na výbornou. 


Co je Halloween

Možná v posledních letech pozorujete halloweenské šílenství a nechápete, kde se tahle novodobá zábava vzala. Přitom historie Halloweenu sahá až do dob před naším letopočtem, kdy se 31. října slavil konec léta. Keltové této noci, ve které se prolínal svět živých a mrtvých, říkali Samhain. Zapalovali při ní velké ohně a převlékali se do kostýmů, aby se chránili před zlými duchy. V době nástupu křesťanství byl tento svátek nahrazen svátkem všech svatých, který se slaví 1. listopadu a v našich končinách mu říkáme Dušičky. Halloween je zkomolenou zkratkou All Hallows‘ Eve, kterým se ve staroangličtině označoval večer před dnem Všech svatých.

K Halloweenu patří také barevné symboly. Oranžová barva značí podzimní sklizeň, černá pak temnotu a smrt. V anglosaských zemích chodí v tento den děti převlečené do strašidelných kostýmů koledovat. Tomu, kdo jim nic nedá, mohou provést nějaký kanadský žertík.

K Halloweenu patří dýně

Ústředním motivem halloweenských oslav jsou vydlabané dýně. Ty se vztahují k příběhu Jacka, podvodníka a alkoholika, kterému se podařilo ošálit ďábla. Když Jack zemřel, nedostal se do pekla, ale na cestu na věčnost. Ďábel mu věnoval žhavý uhlík, který Jack nosil ve vydlabaném tuřínu, aby si mohl svítit na cestu ve věčné temnotě. V 19. století byl ale vydlabaný tuřín nahrazen dýní. Dozrává totiž na podzim a k výrobě halloweenských lucerniček se lépe hodí.

Jak vypadá oslava Halloweena

Halloween je ideální příležitostí k uspořádání party v duchařském stylu. Začít můžete ve společnosti dětí, převléknout se spolu s nimi do bláznivých strašidelných kostýmů a vyrazit na koledu do sousedství. Užijete si spoustu legrace, děti poznají nový druh zábavy, a i když nic nevykoledují, budou mít zážitek, na který budou dlouho vzpomínat. Jen si dejte pozor, ať strašidelné veselí s dětmi nepřeženete. Jejich noční můry by pak mohly být víc než děsivé.

Příprava halloweenské party krok za krokem

Připravit nezapomenutelnou halloweenskou party chce trochu času a hodně kreativního myšlení. Tohle jsou hlavní body, které byste měli pořádně promyslet.

Občerstvení na oslavu v halloweenském stylu

Občerstvení na party by mělo být hlavně strašidelné. Dalo by se říct, že čím děsivější na pohled bude, tím větší bude mít úspěch. Tipy na pohoštění najdete na internetu nebo vám rád poradí dodavatel cateringu. Oblíbené jsou čarodějnické motivy (třeba ježibabí prsty), pavouci a pavučiny na tisíc způsobů, cokoliv ve tvaru červů (úspěch byste ale zaručeně slavili i se skutečnými červy) nebo připomínajícím duchy. Vedou samozřejmě černá a oranžová barva, které se budou na teplém i studeném rautu skvěle vyjímat. Originální pohoštění by měly doplnit nápoje. Vhodné jsou barevné bowle nebo „krvavé“ elixíry.

Občerstvení pro děti

Halloweenské speciality si budou užívat i malí strávníci. A možná s větším gustem než dospělí. Co se týče vzhledu, nemusíte v dětském a dospěláckém jídle dělat žádné rozdíly. Dejte si jen pozor, aby dobroty pro děti neobsahovaly moc soli, chilli nebo koření. Barvivům se v tomto případě asi úplně nevyhnete, zkuste ale při objednávání cateringu trvat na těch přírodních.

Výzdoba na halloweenskou party

Halloweenská výzdoba by měla být především efektní a strašidelná. Zaměřte se na dekorace s duchařskou tematikou. Oranžovo černé závěsy, umělé náhrobky, strašidýlka z balónků nebo malí pavoučci lezoucí všude, kam se podíváte. Nebojte se do dekorací investovat. Čím reálněji budou vypadat, tím větší zážitek si vaši hosté odnesou.

Stylové pozvánky

Nabízelo by se rozeslat hostům maily nebo je pozvat prostřednictvím chatu na Facebooku. Dejte si ale tu práci a vytvořte originální pozvánky. Klidně mohou být papírové, vystřižené do nejrůznějších strašidelných tvarů a schované v „krvavé“ obálce. Když si dáte ještě větší námahu a doručíte hostům pozvánku v podobě třeba strašidelného zákusku, můžete si být jisti, že dorazí úplně všichni pozvaní.

Kostýmy jako třešnička na dortu

Do pozvánek nezapomeňte napsat požadavky na vhodný dress code. Čím tematičtěji přijdou hosté oblečeni, tím lepší můžete čekat zábavu. Jako motivaci pro to, aby všichni přišli v kostýmu, můžete vyhlásit třeba soutěž o nejlepší masku večera.