Mořské plody na milion způsobů

Jak všichni víme z Forresta Gumpa, krevety se dají připravit na spoustu způsobů. Zdaleka to neplatí jenom pro ně, i zbytek mořských plodů nabízí nepřeberné množství úprav. Pojďme se podívat na některé z nich.

Podmořská ochutnávka

Podmořský svět by se dal ochutnávat do nekonečna. A bylo by to jen dobře. Mořští živočichové totiž obsahují vysoké množství jódu a omega mastných kyselin, kterých máme my suchozemci v potravě velmi málo. I to je důvod, proč bychom si dary moře měli dopřávat ideálně 2–3x týdně.

Krevety

Nejznámější a nejoblíbenější podmořské živočichy není třeba dlouze představovat. Na světě jich existuje přes 2000 druhů a jejich cena se odvíjí od velikosti. Ty největší exempláře mohou mít až 20 cm, ale patří do kategorie velmi drahých surovin. Pro našince jsou dostupnější menší až střední krevety, které se dají koupit i s krunýři, částečně očištěné (bez hlaviček) nebo komplet vyčištěné a samozřejmě míře opracování odpovídá opět cena. Krevety neobsahují tuk a naopak jsou doslova nabité bílkovinami a všemi možnými stopovými prvky, proto jsou geniálním doplňkem všech dietních a zdravých jídelníčků.


Langusty

Langusty údajně patří mezi nejstarší živočichy na světě, jsou na planetě údajně 200 milionů let. Dodnes patří tento korýš o váze až 6 kg mezi oblíbené pochoutky labužníků. Langusta nemá na rozdíl od humra klepeta, ale disponuje širokým ocasem. Nejchutnější jsou úlovky do 30 cm délky a 1 kg váhy, maso se nachází především v ocasu a je podobně jako humří sněhobílé. Oproti humrovi je ale langustí maso o něco sušší. 

Krabí maso

Pozor, nezaměňujme krabí tyčinky za krabí maso. První pokrm je lacinou náhražkou vyrobenou z rybích zbytků, pravé krabí maso naopak patří mezi velmi ceněné pochoutky. Jedná se o velmi jemnou delikatesu, která se připravuje podobně jako humr. U nás se dá většinou koupit jen chlazené nebo předvařené, čerství krabi se prodávají obvykle jen v místě výlovu.


Chobotnice

Ochutnat chobotnici poprvé chce trošku přemáhání, přeci jen chapadla s přísavkami nepatří mezi nejatraktivnější. Aspoň jednou v životě byste se o tento zážitek neměli připravit a nejspíš zjistíte, že si chobotnici rádi dopřejete častěji. Maso je extrémně jemné, nejlépe chutná ve středomořské úpravě na grilu a doplněné rajčatovou omáčkou a opečenou bagetou.

Kalamáry (olihně)

Až uvidíte čerstvé kalamáry, neváhejte ani minutu a skočte po nich. Čím menší jsou, tím lahodnějším a měkčím masem vás (stejně jako chobotnice) překvapí a na grilu z nich vykouzlíte během pár minut delikatesu. Stačí je očistit, nakrájet na kroužky a ogrilovat. V asijských státech olihně milují v syrovém stavu, ale vzhledem k tomu, že se k nám tato surovina dováží, upřednostnili bychom tepelnou úpravu.

Humr

O humrovi už jste určitě slyšeli, ale ochutnali jste ho někdy? Tento mořský korýš dorůstá až 60 cm a je to blízký příbuzný langusty. Oproti ní je ale navíc vybavený klepety a velmi silným krunýřem. Nejvíc masa najdete v ocásku a klepetech. Do těch se ale nedostanete bez pomoci speciálního louskáčku.

Jak se o mořské plody starat

Mořské plody jsou jednou z nejzdravějších surovin na světěRelativně rychle ale podléhají zkáze, a tak je důležité umět je správně koupit i skladovat.

Výběr mořských plodů

Sázkou na jistotu bývá nákup mražených surovin. Zamrazení totiž probíhá většinou už na moři, bezprostředně po výlovu. Na druhou stranu mráz má vliv na kvalitu masa, a tak to zamrazené nebude nikdy tak lahodné jako čerstvé. 

Když narazíte v obchodě na čerstvé plody moře, určitě zbystřete. Čerstvé jsou tuhé (měkké krevety nebrat!), lesklé, chobotnice slizká.

Domácí skladování

Ideální je mořské plody hned po nákupu zpracovat. Jestli to nestihnete, přendejte je na čistý tác nebo talíř, přikryjte utěrkou, pokličkou nebo potravinářskou fólií a uložte je co nejrychleji do lednice. Kalamáry a chobotnici před tím omyjte a očistěte, živé tvory (humry, kraby nebo mušle) přikryjte vlhkou látkou. Myslete na to, že všechny mořské plody je potřeba uvařit co nejrychleji, nejpozději do druhého dne.

Zpracování

Víte, co je na plodech moře nejlepší? Že často potřebují jen minimalistickou úpravu. Jejich maso je samo o sobě tak delikátní, že mu stačí jen chvilka vaření, špetka koření a troška zeleniny. Krevety, chobotnice a kalamáry jsou naprosto nepřekonatelné na grilu.

Servírujte jako pro krále

Dobrou zprávou je, že s etiketou si v případě mořských plodů nemusíte lámat hlavu. Pokud je máte na talíři vyloupané (mluvíme o krevetách a mušlích), případně naporcované, vystačíte si klasicky s vidličkou a nožem. Nevyloupané krevety, humry, kraby a langusty nedokážete sníst jinak než za pomoci rukou. S tím, že si je umažete, se v tomto případě počítá, a proto by na stole neměla chybět miska s vodou a plátkem citrónu a dostatek ubrousků na rychlé omytí rukou.

Uvařte si sami

Nic nechutná tolik, jako jídlo uvařené vlastnoručně. Mořské plody jsou na přípravu velmi jednoduché, jestli z nich ale máte respekt, nechte si lahodné menu připravit od profesionála. Pro ty, co chtějí vykouzlit nějakou dobrotu sami, máme pár zaručených tipů.

Grilované krevety

Nemůže být nic jednoduššího než recept na grilované krevety. Vyloupané krevety napíchejte na špejli a vytvořené špízky nechte pár minut marinovat v marinádě z oleje, soli, česneku a středomořských bylinek. Mezitím rozpalte gril a špízy na něj vyskládejte. Opékejte jen několik málo minut po obou stranách, v průběhu grilování můžete krevety ještě potřít zbylou marinádou. Podávejte s plátky opečeného bílého chleba.

Rizoto s krevetami

Italské a české rizoto se výrazně liší. Zatímco to naše je dost často suché a sypké, italské je krásně krémové. Našinec by možná někdy řekl, že až rozvařené. 

Nejprve si připravte krevety: vyloupejte je a zprudka rychle orestujte na olivovém oleji s nakrájenou šalotkou. Ve vedlejším hrnci si připravte základ na rizoto: zahřejte 2 lžíce olivového oleje, na něj nasypte italskou rýži. Ve chvíli, kdy se směs zahřeje, ji zalijte teplým krevetovým vývarem (můžete použít i zeleninový) v poměru 1:3 ve prospěch vývaru. Zakryjte, na mírném ohni vařte do tvrdosti „al dente“. Pokud je potřeba, vývar ještě dolijte. Myslete na to, že rýži je třeba vařit bez míchání. Jakmile je rýže uvařená tak akorát, přimíchejte do ní 2 lžíce másla a hrst nastrouhaného parmazánu.

Finální konzistence by měla být na pohled krémová, o něco „mazlavější“, než jsme u nás zvyklí. Na samotný závěr přimíchejte orestované krevety a podávejte.

Krabí salát

Nahrubo nastrouhejte 2 mrkve a 1 celer, přidejte nakrájenou cibulku a krabí maso (můžete nahradit i krabími tyčinkami). Vše promíchejte, posolte, opepřete, přidejte lžičku hořčice a majonézu. Zakápněte citrónovou šťávou a podávejte s bílým pečivem.

Španělská paella

Když do internetového vyhledavače zadáte „paella recept“, objevíte nepřeberné množství receptů na typické jídlo španělské Valencie. Jedná se vlastně o určitý druh rizota připravovaný v otevřené velké pánvi, který byl dříve typický pro chudší obyvatele.

Příprava je velmi jednoduchá: na pánvi zpěňte cibulku a česnek, přisypte rýži a lehce orestujte. Přidejte plechovku sterilovaných rajčat, osolte, opepřete a v případě potřeby ještě dolijte zeleninovým vývarem. Vařte nezakryté až do chvíle, kdy se tekutina vyvaří. Prapůvodně recept obsahoval hlemýždě, v současnosti je španělská paella nejoblíbenější s mořskými plody. Ty si orestujte na česneku a bylinkách stranou a do pokrmu je přidejte až těsně před podáváním.

Paella je typické jídlo z jednoho hrnce, a podle toho se také servíruje. Celá pánev se postaví doprostřed stolu a strávníci si sami nabírají.


Středomořské slunce na talíři i ve sklenici

Co si budeme povídat, k rybám a mořským plodům nejlépe ladí sklenice vína. Samozřejmě bílého, lehkého a suchého. Takového, které ve vás po prvním přivonění vyvolá vzpomínky na letní odpočinek na pláži.

Víno bývá také součástí řady receptů na přípravu mořských „potvor“, a zde platí, že při vaření byste měli použít stejné víno, jaké byste s chutí rozlévali do sklenic. Nemusí se jednat o nejdražší lahve, ale zbytečně na něm nešetřete.