Jedlé valentýnské dárky

Čokoládová bonboniéra je na Valentýna už poměrně zastaralým dárkem. My pro vás máme pár tipů, jak svátek zamilovaných pojmout originálně a velmi chutně. Valentýnská dobrota, totiž nemusí být jen z čokolády.

Valentýnské menu

V posledních letech se ve všech pádech skloňují termíny jako udržitelnost, ekologie a cení se pomalý styl ve všech oblastech života. Když se nad tím zamyslíme, vlastně má tento trend něco do sebe. Proč jeden druhého (i sami sebe) zahrnovat dalšími dary a věcmi, když to nejvíc ceněné a (snad i) chtěné je společně strávený čas? Valentýnské dárky prostě nabírají jiný směr i podobu.


Večeře při svíčkách

Ať to vypadá jako sebevětší klišé, ženy milují romantiku (muži také, jen to nikdy nepřiznají). Strávit večer ve dvou, v přítmí domova (nebo kdekoliv, kde to oba milujete), při svíčkách, bez telefonů a se skvělým jídlem na talíři, se může zdát jako splněný sen. A v době, kdy můžete mít valentýnské menu doma na pár kliků na internetu, také snadno splnitelný.

Co na takové valentýnské večeři snů nesmí chybět? Samozřejmě vybrané lahůdky, které si nedopřáváte každý den a mají pro vás punc něčeho výjimečného. Skvěle se hodí ryby a mořské plody, netradičně upravená zelenina, ale vzhledem k tomu, že se svátek svatého Valentýna slaví v únoru, čase zvěřiny a zabijaček, mohou tabuli dominovat i paštiky, kachní prsa nebo nejrůznější druhy steaků.

Chybět nesmí valentýnský dezert a bublinky na zapití. Vystačíte si i se sektem nebo proseccem, ale pro slavnostnější chvíle se hodí pravé šampaňské. I když je o něco dražší, jedna lahev ročně nikoho nezruinuje, a ten pocit při jejím popíjení je k nezaplacení.

Menu na poslední chvíli

Největší dojem uděláte, když si na valentýnskou večeři vzpomenete s předstihem a připravíte každý detail. Ale nic není ztraceno, ani když si vzpomenete na poslední chvíli.

Relativně jednoduše se můžete domluvit v některé z restaurací v okolí, aby vám připravila třeba jen část menu a osobně si ho vyzvednout cestou z práce. Když přikoupíte lahev oblíbeného drinku, partner(ka) nic nepozná.

Anebo si druhý den ráno přivstaňte, uvažte kolem pasu zástěru a drahou polovičku překvapte snídaní do postele. Věřte, že ji tímhle valentýnským dárkem dojmete k slzám.

Typické valentýnské zákusky

Jestli k valentýnské oslavě něco neodmyslitelně patří, pak je to sladká tečka. Ta může hrát i hlavní roli, pokud chcete svůj protějšek obdarovat, ale hmotné dárky vám nic neříkají, nebo ve chvíli, kdy jste pro svou lásku stále ještě tajným ctitelem. Dezert stačí jen zabalit do krabičky a poslat kurýrní službou na patřičnou adresu.

Čokoládové dorty

Pozor, teď není řeč o dvoupatrových dortech vhodných na oslavu narozenin, ale o malých roztomilých pochoutkách obsahující jen několik na jazyku se rozplývajících soust. Čokoláda k Valentýnu patří a její využití v dezertu se samo nabízí. Může to být jednoduchý brownies ve tvaru srdce, lanýžové pralinky nebo čokoládový dort v mini podobě ozdobený čokoládovými hoblinkami a višněmi.

Ovocné dorty

Ne každý si libuje v čokoládě a třeba váš protějšek vyznává lehčí stravu. Vyzkoušejte mu naservírovat jahodový koláč připravený z lineckého těsta upečený v srdcové formě. Naplněný vanilkovým krémem, jahodami a želatinou nadchne i ty, co si hlídají linii.

Valentýnské cupcakes

Éra sladkých muffinů nazdobených krémem podle fantazie a příležitosti ještě zdaleka nekončí. Naopak bychom řekli, že tento trend je stále aktuálnější, především díky prostoru pro kreativitu, který nabízí. Cupcakes mohou být upečené v duchu nejrůznějších výživových směrů a nazdobené krémy, ovocem, želatinou, čokoládou přesně podle vašich představ. Vytvořit opravdu unikátní dezert nebylo snad nikdy jednodušší.