Jak uspořádat svatbu v zimě

Svatba v zimě může být vaším splněným snem o dni jak z pohádky o Popelce. Mrazivé počasí dá vašemu svatebnímu dni romantický nádech, netušeně možností v nabídce občerstvení a samozřejmě hromadu zábavy, o které si jindy můžete nechat jen zdát. Jestli patříte mezi milovníky zimních radovánek, pravděpodobně už máte o termínu svého velkého dne jasno.

 

Svatba v zimě bude jiná

Zimní svatba může skrývat spoustu záludností, ale i výhod. Tady jsou ty, se kterými byste měli rozhodně počítat.

Vrtochy počasí

Ladovskou zimu už jsme v našich končinách pár let nezažili, a tak jste se určitě připravili na variantu svatby na blátě. Ať už předpověď říká cokoliv, počítejte i s nečekanou sněhovou pokrývkou nebo možností, že se svou svatbou prokloužete na náledí. Jedno i druhé bude mít pravděpodobně za následek kluzké silnice a delší dobu dopravy svatebčanů i vaší na svatební obřad. V zimě bychom vám proto víc než kdykoliv jindy doporučovali naplánovat obřad i svatební hostinu na jedno místo. Vy i vaši hosté se zbavíte spousty stresu.

Víc termínů na matrice

Většina sňatkuchtivých párů si pro svůj svatební den volí jaro nebo léto. Pro vás to znamená jediné – i na poslední chvíli seženete volný termín a ještě si budete moci vybírat. Zima je tak ideálním obdobím pro ty, co chtějí svou svatbu hned.

Kouzelné fotky

Každé roční období má něco do sebe, ale zima patří mezi ta nejfotogeničtější. Vy tak máte příležitost mít na svůj den úchvatnou fotografickou památku, tak si ji nenechte proklouznout mezi prsty. Kožíšek přes ramena, plápolající oheň v krbu, ojíněná okna nebo zasněžená příroda budou třešničkou na dortu vašich romantických svatebních fotek.

Hřejivé svatební menu

Novomanžele bude hřát láska, ale svatebčané ocení, když svatební tabule nabídne kromě studeného občerstvení i něco na zahřátí.

Zimní nápoje

Drinků se nejspíš i na vaší svatbě vypije požehnaně, stejně jako piva a vína. Netradiční svatba v zimě si ale zaslouží i teplé nápoje. Sáhnout můžete po klasice v podobě svařeného vína, punče, medoviny, čaje nebo horké čokolády. A inspirovat se můžete i zahraniční kuchyní, která umí skvěle pracovat s účinky koření. Věděli jste třeba, že schopnost zahřát vás má i skořice, zázvor nebo vanilka? Zkuste je zakomponovat do svého svatebního rautu.

Plné břicho = spokojený host

Zatímco svatby v létě si žádají lehká jídla, spoustu salátů a ovoce, v zimě je lidský organismus nastaven na těžší a výživnější pokrmy. Všechny suroviny navíc v chladném počasí mnohem déle vydrží, a tak si můžete podle libosti dopřát paštiky, ryby, krémové polévky a tradiční české omáčky. Co se bude na zimní svatební tabuli skvěle vyjímat, je zvěřina. Pěkně uleželé kančí, jelení nebo srnčí maso má právě teď sezónu, tak by byla škoda ho ze slavnostního menu vynechat.

Spoustu inspirace na zimní svatební hostinu najdete i ve starých krajových receptech. Naši předci byli zvyklí pracovat s čerstvými lokálními surovinami, které dnes zažívají renesanci, a vy tak máte šanci na své svatbě oslnit. S tím, jak staré recepty oprášit a zabalit do moderního kabátu, vám s nadšením poradí jakýkoliv zkušený šéfkuchař.


Sladká tečka

Při úvahách o dezertech na sladký bar vás nejspíš jako první napadnou máslové zákusky. Samozřejmě, v zimě se nemusíte bát, že by se svatební dort nebo minidezerty roztekly vlivem tepla a hostům budou stoprocentně chutnat. Zkuste je ale doplnit i teplými lahůdkami, třeba pečenými jablky se skořicí a ořechy, karamelizovanými hruškami s javorovým sirupem nebo teplými brownies.