Jak správně spojit víno s jídlem

I když se říká, že jsou Češi národem pivařů, ne ke každému jídlu se pivo hodí. Pokud se chcete před svými hosty blýsknout, dejte si záležet na tom, jaký nápoj jim k jídlu naservírujete. My se tentokrát podíváme na zoubek vínu. Umíte snoubit chuť vína a jídla tak, aby vytvářely dokonalý celek?

Vyznáte se v druzích vína?

Objednáváte si víno a v průměrné restauraci vám dá číšník vybrat z bílého nebo červeného, v lepším případě i růžového a oranžového vína. Přitom pro to, aby vybral víno lahodící vašim chutím, je důležitá také informace, zda máte raději suché víno (nejkyselejší, s nejnižším množstvím zbytkového cukru), polosuché, polosladké nebo sladké.

O kvalitě moku schovaného v lahvi zase vypovídá jeho kategorie. Je libo obyčejné stolní víno, tedy víno nejlevnější kategorie, které slibuje pořádný bolehlav, když to přeženete s množstvím, nebo vás zajímá nápoj, na kterém si pochutnáte? My jsme stoprocentně pro druhou variantu, a proto bychom vybírali z kategorie jakostních vín s přívlastkem (pozdní sběr, výběr z hroznů, výběr z bobulí, ledové víno nebo slámové víno), jakostních vín (bez přívlastku) nebo zemských vín (všechna vína vyrobená z tuzemských hroznů).

Jak párovat víno s jídlem

Propojit chutě jídla a vína tak, aby k sobě nejen ladily, ale vzájemně se podporovaly, je úkol hodný zkušenéhosomeliéra. Nicméně i v domácích podmínkách dokážete spárovat jídlo a víno tak, že si na obojím pochutnáte. Stačí znát pár základních pravidel.


Hovězímu sluší červené

Tak akorát propečený hovězí steak, pečeni na sto způsobů nebo kořeněnou zvěřinu chuťově skvěle doprovodí plné a výrazné červené víno. Aby se chutě zbytečně netloukly, sáhněte spíš po suchých výraznějších vínech klidně starších ročníků. Ideální bude Frankovka, Rulandské modré nebo Merlot.

Bílé víno jako skvělý parťák pro drůbež

Ryby a drůbež jemné chuti by nesnesly žádné výrazné víno. Ideální bude lehké bílé a suché. Vedle určitě nešlápnete s odrůdami Müller Thurgau, Ryzlink rýnský nebo Sylván. V horkých dnech anebo v případě, že si chcete dát lososa či tuňáka v kořeněnější nebo grilované variantě, doporučujeme servírovat růžové víno. Třeba Zweigeltrebe, Frankovku nebo Svatovavřinecké.

Itálie na talíři

Jakmile si na talíř naložíte porci těstovin, můžete si do sklenice nalít téměř jakékoliv víno. Principiálně se k těstovinám nejvíc hodí lehká bílá vína, ale pokud těstovinový základ doplníte omáčkou z hovězího masa, nemusíte si odepřít ani těžší červené. Fajnšmekři si stoprocentně nalijí oranžové víno, novinku posledních let, která se ale vyrábí technologií starou tisíce let. Mok oranžové barvy se vyrábí z bílých hroznů, ale při výrobě se používají postupy typické pro červená vína. Výraznější a zemitější chuť vás určitě minimálně zaujme.

Dezerty a víno

Tušili jste, že i k dezertu můžete servírovat víno? Stačí, když se budete držet pravidla, že víno má být vždy o něco sladší než podávaný dezert a uvidíte, jak si všichni pochutnají. Z tohoto pravidla plyne, že víno, především vyzrálejší bílé, skvěle doplní hlavně méně sladké dezerty.

Tipy pro správné servírování vína

Správně podávat víno není jen tak. Svou roli hraje samotné otevření lahve, čas, který nalitému vínu dáte, i správný výběr skleničky. S našimi tipy nešlápnete vedle.

Otevření a rozlévání vína

Zátku u vína vytáhněte velmi pomalu. Při rychlém vytažení do lahve pronikne vzduch a v nápoji se vytvoří nežádoucí bubliny. Ještě než korek odložíte, přičichněte k němu. I neznalci většinou poznají, pokud je víno zkažené. Abyste si ale byli opravdu jisti tím, že je víno v pořádku, nejprve ho kapku ochutnejte. V případě, že hostíte větší společnost, nalijte vždy nejprve trochu vína sobě a pak ostatním hostům podle významu a stáří, i zde platí, že ženy mají přednost před muži.

Rozpitou lahev už nezátkujte, ale nechte ji dýchat na stole (bílé víno vyžadující nižší teplotu pro servírování nechte odpočívat chladicí nádobě). Jakmile lahev dopijete a načnete novou, vždy víno servírujte do čistých sklenic. I v případě, že naléváte víno stejné barvy.

Správná teplota

Pít víno nachlazené na správnou teplotu je alfou i omegou správného chuťového zážitku. Přesto je teplota často podceňovaná.

Na většině lahví s vínem najdete informace o tom, jaká je pro konkrétní lahev ideální servírovací teplota. Při absenci těchto informací se stačí řídit jednoduchým pravidlem:

  • Bílé víno by mělo být servírováno při teplotě 7–10°C. Počítejte s tím, že jakmile víno nalijete do sklenice, teplota okamžitě o pár stupňů vyskočí.
  • Červené víno se doporučuje pít při pokojové teplotě. Ta ve vinařském žargonu znamená 15– 18°C.
  • Růžové víno byste měli vychladit na 8–12°C a přestože se může servírovat i přímo na led, dejte si pozor na přechlazení. Pak by ztratilo svou hravost.
  • Oranžové víno si žádá servírovací teplotu 15–17°C a před podáváním mu prospěje dýchání. Stačí, když ho otevřete hodinu před tím, než hosté přijdou, aby se k němu dostal vzduch.


Nalévejte do správných sklenic

Kvalitní sklenice na víno by měla splňovat pár parametrů. Rozhodně by měla být z čirého skla, které nebude nijak zkreslovat barvu vína. Volte sklenice na delších stopkách, aby se daly pohodlně držet a při přípitku vydaly jiskřivý, zvonivý zvuk. Před tím, než do sklenice nalijete víno, pořádně ji vyleštěte a nechte vyvětrat.

Bílé víno se servíruje nejčastěji do tzv. tulipánů, sklenic, které se k hornímu okraji zužují a mívají objem od 150 do 400 ml. To je důležité pro správný rozvoj vůně – u bílého vína je žádoucí, aby se aroma drželo ve sklenici. V tulipánech můžete podávat i růžové víno.

Červenému a oranžovému vínu víc sluší rozměrnější číše, nejčastěji se jedná o tzv. typ balón. Velká sklenice kulatého tvaru a objemu až 500 ml umožní rozvinout aroma vína.