Dětské jídlo jako z michellinské restaurace

Hledáte inspiraci na dětská jídla, která byste svým ratolestem předložili k obědu bez obav z toho, že vám je celé vrátí? Máme pro vás tipy na to, jak uvařit skvělé dětské menu, po kterém se budou olizovat až za ušima. Navíc se budou moci do výroby zdravých svačinek do školy nebo obědů zapojit.

Tipy na recepty pro děti, které budou milovat

Jídlo pro děti by mělo splňovat dvě kritéria. Má být pokud možno zdravé a vyvážené a z hlediska dětí musí překypovat kreativitou.

Snídaně pro děti

Je velký rozdíl v tom, jestli máte doma dítko škol(k)ou povinné nebo mrňouska, co se ještě nehne od máminých sukní. V prvním případě nejspíš ráno honíte každou minutu, abyste zvládli odchod z domu, pokud možno rychle a bezbolestně. Není čas ztrácet čas dlouhou přípravou snídaně a spousta rodičů tak sáhne po jogurtu s marmeládou nebo s vypětím sil namaže rohlík máslem a medem.

Někdy ale stačí málo a náročný strávník snídani zdlábne rychlostí blesku. Vyzkoušejte třeba pro změnu namazat krajíc chleba máslem, obložit ho oblíbenou šunkou a sýrem a na závěr ho vykrájejte do tvarů zvířátek pomocí vykrajovátek na vánoční cukroví.

Využít můžete i toho, že děti milují, když konzumují vlastnoručně vytvořené pokrmy. Když den předem společně upečete tvarohovou bábovku nebo si vyrobíte domácí granolu, je téměř jisté, že se drobotina bude u stolu dmout pýchou a sní všechno do posledního drobečku.

Obědy pro děti

Asi se shodneme na tom, že dětské menu by mělo být především rychlé na přípravu. Většina dětí vyžaduje nekomplikovaná jídla, která se jim snadno jedí. Tato kritéria splní třeba kuřecí miniřízečky s bramborovou kaší, krupicová kaše, kterou můžete zpestřit nastrouhaným jablkem a skořicí nebo kuře na paprice s nočky.

Zdravé svačiny pro děti

Možná to znáte také. Jakmile mají děti jen trochu hlad, chodí po bytě a „šmejdí“, co by kde snědly. Dětský organismus rychleji vyhládne, a tak byste svým potomkům (zvlášť těm menším) měli servírovat pět jídel denně – 3 hlavní a 2 menší v podobě zdravé svačiny. K té nemusíte kuchtit nic velkého, oblíbené jsou domácí přesnídávky, rychlý jablečný kompot, rozmačkaný banán smíchaný s jogurtem nebo tvarohem. Když nemáte čas nebo chuť cokoliv připravovat, vystačíte si i s čerstvým ovocem nebo zeleninou na kousky.


Svačiny do školy

Obstát v konkurenci svačin ostatních dětí je celkem výzva. V kolektivu se vždy najde pár jedinců, kteří přijdou se svačinou v podobě sladkých tyčinek nebo chipsů, ze kterých se vám nejspíš protočí panenky. Jestli chcete, aby dítě svačinu ve škole snědlo, vycházejte mu maximálně vstříc a servírujte mu jeho oblíbená jídla. Většinou uspějete se zapečenými toasty, grilovanou tortillou s kuřecím masem nebo šunkou, dobře funguje i domácí puding s piškoty. Jen si dejte pozor, aby byl výsledek správně tuhý a dítěti svačina nevytekla z krabičky do tašky.

Večeře pro děti

U večeře se v řadě rodin potkávají všichni členové domácnosti, a tak by měla splňovat chuťové požadavky většiny. Jestli jste k obědu servírovali teplé jídlo, bude úplně stačit studená večeře pro děti i ostatní. Důležité je, aby obsahovala všechny tři základní stavební výživové kameny. Tedy cukry, tuky a bílkoviny.

Velkým i malým strávníkům jistě zachutná těstovinový salát s kuřecím masem a paprikou nebo rajčetem. Skvělou variantou jsou jakékoliv pomazánky, lepší než je pojit majonézou, je tvaroh nebo zakysaná smetana. A vedle nešlápnete ani s vejci natvrdo nakrájenými na chléb pomazaný máslem servírovanými s oblíbenou zeleninou nebo salátem.


Nejoblíbenější dětská jídla

Kdyby existoval žebříček nejoblíbenějších dětských jídel, nejspíš by mu vévodila krupicová kaše, těstoviny na jakýkoliv způsob a pizza. Pojďme se na některé z těchto jídel podívat podrobněji. Připravit je totiž můžete ve spoustě variant a usnadnit si tak vymýšlení menu na další dny.

Pizza

Teď určitě nebude řeč o kupované pizze plné mastné klobásy nebo salámu. Stále platí, že jídla pro děti by měla být pokud možno zdravá, a když si pizzu připravíte doma, víte, jaké suroviny v ní jsou. Těsto není nijak složité, na internetu si můžete najít recept, který bude vyhovovat vašemu naturelu i kuchařským schopnostem. Existují nekynuté varianty s práškem do pečiva i časově náročnější pizza z droždí nebo kvásku.

Pro děti jsou ideální oblohou rajčata (čerstvá nebo z plechovky), na která naskládáte vysokoprocentní šunku a posypete sýrem. V jednoduchosti je totiž krása. Nezapomeňte na zeleninu, ale pro děti raději v podobě zeleninového salátu nebo čerstvé nakrájené zeleniny. Tepelně upravované zelenině kupodivu většina dětí neholduje.

Těstoviny

Jen málokteré těstoviny jsou náročné na přípravu, a tak je zvládnete uvařit, i když se vrátíte z procházky na poslední chvíli. Než se vám uvaří těstoviny, opečte na trošce olivového oleje cibulku, přidejte prolisovaný česnek a trochu mletého masa. Jakmile se maso zatáhne, přidejte plechovku rajčat. Osolte a nechte vyvařit přebytečnou šťávu. Podávejte se strouhaným sýrem. Místo mletého masa můžete použít šunku, tuňáka.

Bezmasá jídla pro děti

Není nutné jíst maso každý den, naopak se doporučuje v jídelníčku všech věkových kategorií zavést bezmasé dny. Během nich můžete dětem uvařit oblíbenou krupicovou kaši, ogrilovat sýr (skvělý je halloumi) nebo připravit třeba placičky z cuket (alternativa klasických bramboráků) a podávat je s dipem ze zakysané smetany.

Tipy na vaření s dětmi

Nejlépe chutná jídlo, které připravíte společně. Platí to pro dospělé i pro děti. Jenže jak na to?

Kurzy vaření pro děti

Žádný učený z nebe nespadl, a tak jsou dětské kurzy vaření tou nejjednodušší cestou k nacvičení základů i objevení tajů vaření. Pořádají je většinou kuchařské školy, někdy se do vaření s dětmi pouští i pizzerie nebo cukrárny.

Jak zabavit děti při vaření

Každé vaření s sebou nese činnosti, které nejsou tak atraktivní nebo je děti nemohou provádět. Ve chvíli, kdy potřebujete udělat cokoliv, na co jsou ještě malé dětské ruce nešikovné, zabavte dítě mísou s trochou mouky, kterou mohou prťata míchat, dobře funguje i škrábání brambor, odnášení odpadků do koše nebo olizování metličky od krému.

Recepty pro děti

Dejte aspoň občas dětem pocit důležitosti a nechte je uvařit jídlo samotné. Samozřejmě je potřeba hledat recepty a jídla, která zvládnou připravit, adekvátně věku. Menší děti mohou obložit chleby, větším můžete svěřit přípravu bramborové kaše, rajské omáčky na těstoviny nebo míchaná vajíčka.