Přemýšlíte nad svatbou v zahraničí? Připravte se na tyto výhody

Představte si tu romantiku: kýčovitý západ slunce, šumění moře a na pláži probíhá svatební obřad, v němž hrajete hlavní roli vy. Láká vás představa zažít vlastní svatbu v zahraničí? Než se pustíte do jejích příprav, zvažte všechna pro a proti, než si vyměníte snubní prsteny.

Může to znít jako splněný sen, procitnutí z něj ale může být někdy tvrdé. Řadu snoubenců svatba v zahraničí láká, ale jakmile zjistí, co vše by kvůli ní museli podstoupit, aby mělo jejich „ano“ váhu i u úřadů, raději své touhy krotí.

Než se definitivně rozhodnete, kde váš velký den proběhne, doporučujeme sepsat si výhody a nevýhody obřadu v cizině.

Svatba u moře a její výhody

  1. Romantika jako blázen

Šumění moře a romantické západy slunce máme většinou spojené s dovolenou. Jakmile nás v nose zaštípe slaný vzduch, hned se přepneme do prázdninového módu. Celá svatba tak hned získá úplně jinou atmosféru. A pokud si vyberete svatbu v teplých krajích, nebude vás nijak limitovat počasí nebo roční doba – teplo je tam pořád.

  1. Nevšední zážitek, na který budete dlouho vzpomínat

Zahraniční svatba probíhá většinou na místě, kam každoročně vyrážíte za odpočinkem nebo naopak, kam se podíváte jen jednou za život. O to silnější zážitek to je a budete na něj nejspíš nadšeně vzpomínat celý život.

  1. Z obřadu skokem na líbánky

Svatba na pláži má jednu neoddiskutovatelnou výhodu, a tou je, že svatební obřad i líbánky probíhají na jednom místě. Jen pár kroků od ubytování si řeknete slavnostní „ano“, na pláži může proběhnout i svatební hostina a na celou ceremonii plynule navážete líbánkami. Idylka, že?

  1. Vyhnete se stresu

Mravenčení v břiše se asi nezbavíte, ale jinak budete nejspíš víc v klidu než pokud byste organizovali svatbu v Čechách. Ty nejstresovější úkony totiž budete muset provést už doma, s organizací svatby vám nejspíš bude pomáhat svatební agentura, a tak si na místě budete opravdu jen užívat.

  1. Nemusíte zvát ty, co nechcete

To, že je svatba v zahraničí finančně náročnější, než svatba u nás, je asi každému jasné. Pro vás to znamená výhodu při tvorbě seznamu hostů. Opravdu nemusíte zvát tetu ze třetího kolene jen proto, že se to čeká. V tomto případě každý pochopí, když se vaší svatby nebude moci účastnit.

Má to i své nevýhody

  1. Finanční a časová náročnost

Zahraniční svatba je docela drahá záležitost, cena se může v součtu pohybovat v řádu několika set tisíc korun (podle toho, v jaké lokalitě se plánujete brát). Kvůli časové náročnosti procesu a spoustě úředních povinností je víc než vhodné najmout si na uspořádání svatby specializovanou agenturu, která vás vším provede, ale za servis si samozřejmě nechá zaplatit.

  1. Ověřené doklady

V České republice vám ke svatbě stačí jen občanský průkaz, rodný list a potvrzení o rozvodu, pokud už za sebou jedno manželství máte. V zahraničí budou chtít dokladů víc a ještě úředně přeložené. To se týká i vašich svědků.

  1. Pozvánka jen pro VIP hosty

Počítejte s tím, že každý účastník obřadu vás bude stát minimálně peníze za letenky a ubytování. Z toho plyne, že se vašeho velkého dne nejspíš nezúčastní tolik lidí, kolik byste pozvali doma. A někomu (i vám) to může být líto.

  1. Uznání sňatku v ČR

Aby byla vaše svatba platná i u nás doma, budete ji muset legalizovat. A to může někdy trvat i několik měsíců.

  1. Jazyková bariéra

Pro někoho je stres mluvit cizím jazykem, jiný ho neovládá natolik, aby se běžně domluvil. Jestli je to váš případ, možná by pro vás byla svatba v zahraničí zbytečně stresujícím zážitkem.

Svatba v zahraničí a její platnost v ČR

Aby mohla svatba v cizině proběhnout v souladu se zákony, neobejdete se bez soudního překladatele.

Ten ještě před samotným obřadem bude muset přeložit vaše osobní doklady (rodný list, doklad o rozvodu nebo o tom, že jste vdovec / vdova), musíte disponovat platným cestovním pasem a většinou se také vybavit vysvědčením o právní způsobilosti k uzavření manželství. 

Každá země požaduje po snoubencích trochu jiné doklady, proto je vhodné poptat se na aktuální požadavky v daném státě u Ministerstva zahraničí.

Až se ze svatby vrátíte zpět, budete muset úřední kolečko absolvovat znova a legalizovat tak svůj zahraniční sňatek. Důležité je nechat si soudním tlumočníkem přeložit oddací list a pak zamířit na matriku. Buď ve svém městě (odkud úředníci vaše doklady přepošlou na zvláštní matriku v Brně) nebo v Brně, kde je Zvláštní matrika. Zde vám vystaví český oddací list.